med anledning av prop. 1996/97:105 Kommunal samverkan
Motion 1996/97:K33 av Lars Tobisson m.fl. (m)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Proposition 1996/97:105
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Konstitutionsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1997-04-03
- Bordläggning
- 1997-04-08
- Hänvisning
- 1997-04-09
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Denna motion berör konkurrensfrågor som aktualiseras av regeringens förslag till ny lagstiftning beträffande kommunal samverkan. Vi föreslår att lagförslagen ändras så att kommunal samverkan i gemensam nämnd eller kommunalförbund skall få gälla tjänsteproduktion i egen regi endast om den föregåtts av konkurrensupphandling.
Gemensam nämnd eller kommunalförbund skall därför enligt vår uppfatt- ning i första hand förekomma för samverkan beträffande just upphandling samt i tillämpbara fall myndighetsutövning. Om en möjlighet däremot införs som ger kommuner oinskränkt rätt att samverka beträffande tjänsteproduk- tionen kommer detta sannolikt att på många håll innebära ökad egenregi- produktion utan föregående upphandling. Detta skulle få negativa samhälls- ekonomiska verkningar och bl.a. leda till minskat antal företag inom tjänste- sektorn, vilket i sin tur leder till att färre arbeten skapas.
Konkurrensverket har i sitt avstyrkande remissvar till den s.k. förnyelse- kommitténs förslag just pekat på utvecklingen under senare tid där flera kommunala aktörer bedriver näringsverksamhet på konkurrensmarknader. Verket anser att dessa problem kommer att förstärkas om kommitténs förslag - som regeringen nu gjort till sitt - genomförs. Effekten blir enligt Kon- kurrensverket att de vinster som anses vara förenade med den föreslagna samverkan kan gå förlorade. I och med att den föreslagna samverkan bl.a. berör tekniska verksamheter och tjänster som i dag tillhandahålls på funge- rande konkurrensmarknader blir situationen särskilt betänklig om följden bli att egenregiproduktion gynnas på konkurrensupphandlingens bekostnad. När förslaget därutöver innebär att kommunal extern uppdragsverksamhet får ske i ökad utsträckning kan följden bli att privata företag slås ut, då dessa har helt andra förutsättningar att finansiera sin verksamhet och erhålla riskkapi- tal. Denna negativa utveckling påskyndas om en icke konkurrensutsatt verk- samhet ekonomiskt får stödja en konkurrensutsatt verksamhet inom samma organisation, s.k. korssubventionering. En sådan subvention kan leda till en prissättning som inte täcker verksamhetens kostnader och leder obevekligt till ett otillbörligt gynnande av den kommunala verksamheten i egen regi.
När det nu framläggs ett förslag som möjliggör en vidgad kommunal samverkan - något som på många områden kan vara mycket positivt och leda till effektivitetsvinster som kommer medborgarna till godo - bör sålunda sådana begränsningar vidtas som leder till att de ovan redovisade kon- kurrensfrågorna bemästras och att den nya samverkansformen i stället kan stimulera konkurrensutsättning.
Det torde bäst kunna ske genom en bestämmelse som hindrar tjänste- produktion i egenregi genom gemensam nämnd eller kommunalförbund om inte denna föregåtts av konkurrensupphandling. Därvid bör också klargöras tillämpningen av lagen om offentlig upphandling i anslutning till bildande av kommunalförbund och gemensam nämnd samt kommuners och landstings eventuella beställningar av varor och tjänster från dessa organ.
Det torde ankomma på utskottet att utforma erforderlig lagtext.
Hemställan
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
1. att riksdagen beslutar om förändringar av de framförda lagförslagen i syfte att skapa ökad konkurrens i enlighet med vad som anförts i motionen.
Stockholm den 1 april 1997
Lars Tobisson (m)
Sonja Rembo (m) Lennart Hedquist (m) Fredrik Reinfeldt (m) Per Bill (m) Anna Åkerhielm (m) Stig Rindborg (m) Tom Heyman (m) Margit Gennser (m) Bo Lundgren (m) Margareta E Nordenvall (m) Rune Rydén (m)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen beslutar om förändringar av de framförda lagförslagen i syfte att skapa ökad konkurrens i enlighet med vad som anförts i motionen.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen beslutar om förändringar av de framförda lagförslagen i syfte att skapa ökad konkurrens i enlighet med vad som anförts i motionen.
- Behandlas i
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
