Per Klarberg (SD)

Per Klarberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 159
Titel Lokförare.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864460
E-post per.klarberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:TU11 28 mars 2018 Trafiksäkerhet
Debatt om förslag 2017/18:CU12 21 mars 2018 Ny järnvägstrafiklag
Debatt om förslag 2017/18:TU6 28 februari 2018 Järnvägs- och kollektivtrafikfrågor
Debatt om förslag 2017/18:TU4 24 januari 2018 Postfrågor

med anledning av prop. 2017/18:198 Förlängd klampning

Motion 2017/18:4021 av Per Klarberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4021 av Per Klarberg m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:198 Förlängd klampning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att klampningen för att vara verkningsfull måste fortgå under hela den tid som beslutet om hinder av fortsatt färd gäller,


Utskottsberedning: 2017/18:TU14

Motion 2017/18:4021 av Per Klarberg m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4021 av Per Klarberg m.fl. (SD) (pdf, 65 kB)

Säkra vägar för alla trafikanter

Skriftlig fråga 2017/18:1116 av Per Klarberg (SD)

Fråga 2017/18:1116 Säkra vägar för alla trafikanter av Per Klarberg SD till Statsrådet Tomas Eneroth S Riksdagen beslutade den 5 april 2017 att en strategi ska tas fram för att säkerställa att vägarna blir säkrare för alla trafikanter, även motorcyklister. Riksdagen har i ett tillkännagivande uppmanat regeringen att ta

Inlämnad: 2018-03-28 Svarsdatum: 2018-04-10 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1116 av Per Klarberg (SD) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2017/18:161 En möjlighet till körkortslån

Motion 2017/18:4018 av Per Klarberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4018 av Per Klarberg m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:161 En möjlighet till körkortslån Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:161 En möjlighet till körkortslån. Motivering I propositionen föreslås ändringar i offentlighets- och sekretesslagen. Syftet med


Utskottsberedning: 2017/18:TU19

Motion 2017/18:4018 av Per Klarberg m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4018 av Per Klarberg m.fl. (SD) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.