Mauricio Rojas (FP)

Mauricio Rojas (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel Docent, verkstadsmaskinreparatör
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-11-10

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2008-11-10
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2007-01-16 – 2008-10-22
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-01-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-11-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2008-11-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2006/07:AU1 20 december 2006 Utgiftsområdena 13 Arbetsmarknad och 14 Arbetsliv
Debatt om förslag 2006/07:AU3 20 december 2006 Ändringar i arbetslöshetsförsäkringen
Debatt om förslag 2005/06:SfU6 2 maj 2006 Styrningen av integrationspolitiken

Stockholmsregionen

Motion 2007/08:N379 av Gunnar Andrén m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2007/08:N379 av Gunnar Andrén m.fl. (fp) Stockholmsregionen fp1352 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Stockholm och Stockholmsregionens möjligheter att fungera som huvudstad, tillväxtmotor och internationellt centrum


Utskottsberedning: 2007/08:NU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:N379 av Gunnar Andrén m.fl. (fp) (doc, 121 kB)

Utredning om strukturell diskriminering som följd av lagen om anställningsskydd

Motion 2007/08:A343 av Mauricio Rojas (fp)

Motion till riksdagen 2007/08:A343 av Mauricio Rojas (fp) Utredning om strukturell diskriminering som följd av lagen om anställningsskydd fp1552 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att utreda eventuella diskriminerande effekter


Utskottsberedning: 2008/09:AU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:A343 av Mauricio Rojas (fp) (doc, 42 kB)

Politisk snedvridning i skolans kurslitteratur

Skriftlig fråga 2006/07:1257 av Rojas, Mauricio (fp)

den 25 maj Fråga 2006/07:1257 Politisk snedvridning i skolans kurslitteratur av Mauricio Rojas (fp) till statsrådet Jan Björklund (fp) I den rapport titulerad (S)kolan – om politisk snedvridning i grundskolans läroböcker som offentliggjordes den 22 maj visar jag på att några

Inlämnad: 2007-05-25 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.