Jimmie Åkesson(SD)

Jimmie Åkesson (SD)

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 290
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jimmie.akesson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • 2015-04-01 - 2018-09-24
    • Sverigedemokraterna

    • Partiledare 2005-05-07 - 2018-10-01
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 - 2018-10-14
    • Riksdagsledamot

    • 2014-09-29 - 2014-10-21
    • 2010-10-04 - 2014-09-29
    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

    • 2014-10-22 - 2015-03-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 - 2014-10-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Innehåll Förslag till


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 142 kB) Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 388 kB)

med anledning av prop. 2015/16:99 Vårändringsbudget för 2016

Motion 2015/16:3396 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3396 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) med anledning av prop. 2015/16:99 Vårändringsbudget för 2016 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens förslag med de ändringar som framgår av tabell 1 i motionen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2015/16:FiU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3396 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2015/16:3396 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 109 kB)

Handlingsplan till följd av migrationskrisen

Motion 2015/16:3279 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3279 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) Handlingsplan till följd av migrationskrisen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen offentligt ska tydliggöra för kommissionen att Sverige måste få ett tidsbegränsat undantag från


Utskottsberedning: 2015/16:SfU14

Motion 2015/16:3279 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 53 kB) Motion 2015/16:3279 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 91 kB)