Annika Lillemets(MP)

Annika Lillemets (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 88
Titel Civilingenjör
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865812
E-post annika.lillemets[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-22
    • Suppleant 2014-06-26 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utfasning av avräkningarna från biståndet

Motion 2016/17:3317 av Jabar Amin m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:3317 av Jabar Amin m.fl. (MP) Utfasning av avräkningarna från biståndet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avräkningarna från biståndet för att bekosta det inhemska flyktingmottagandet bör fasas ut successivt så att de


Utskottsberedning: 2016/17:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3317 av Jabar Amin m.fl. (MP) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3317 av Jabar Amin m.fl. (MP) (pdf, 68 kB)

Sanktioner mot Turkiet

Motion 2016/17:2782 av Annika Lillemets m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2782 av Annika Lillemets m.fl. (MP) Sanktioner mot Turkiet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör ta initiativ inom EU och FN:s säkerhetsråd för att lämpliga sanktioner mot de ansvariga individerna i Turkiets ledning


Utskottsberedning: UU

Motion 2016/17:2782 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2782 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (pdf, 65 kB)

Ökat inflytande för jordens fattigaste länder i WTO, Världsbanken och IMF

Motion 2016/17:2661 av Carl Schlyter m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2661 av Carl Schlyter m.fl. (MP) Ökat inflytande för jordens fattigaste länder i WTO, Världsbanken och IMF Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Sveriges arbete för ökade rättigheter för fattiga länder i internationella organ och


Utskottsberedning: 2016/17:UU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2661 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2661 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.