Annika Lillemets(MP)

Annika Lillemets (MP)

Parti Miljöpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 88
Titel Civilingenjör
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865812
E-post annika.lillemets[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • 2014-09-29 - 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • 2010-10-04 - 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 - 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 - 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 - 2016-06-22
    • Suppleant 2014-06-26 - 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 - 2016-06-22
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 - 2016-06-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 - 2016-06-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Verka för FN-ledd folkomröstning i olika delar av Kurdistan

Motion 2015/16:2803 av Jabar Amin m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:2803 av Jabar Amin m.fl. (MP) Verka för FN-ledd folkomröstning i olika delar av Kurdistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska verka internationellt för att få till stånd en FN-ledd folkomröstning i de olika


Utskottsberedning: 2015/16:UU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2803 av Jabar Amin m.fl. (MP) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2803 av Jabar Amin m.fl. (MP) (pdf, 69 kB)

Återkallande av värdlandsavtalet med Nato

Motion 2015/16:2801 av Jabar Amin och Annika Lillemets (båda MP)

Motion till riksdagen 2015/16:2801 av Jabar Amin och Annika Lillemets (båda MP) Återkallande av värdlandsavtalet med Nato Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkalla värdlandsavtalet med Nato och tillkännager detta för regeringen. Motivering Strax


Utskottsberedning: 2015/16:UFöU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2801 av Jabar Amin och Annika Lillemets (båda MP) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2801 av Jabar Amin och Annika Lillemets (båda MP) (pdf, 65 kB)

Basinkomst

Motion 2015/16:2800 av Annika Lillemets m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:2800 av Annika Lillemets m.fl. (MP) Basinkomst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en utredning som på djupet undersöker vilka konsekvenser ett system med basinkomst skulle få i Sverige, och riksdagen tillkännager detta för regeringen. Motivering Allt


Utskottsberedning: 2015/16:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2800 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (docx, 51 kB) Motion 2015/16:2800 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (pdf, 86 kB)