Sök

Sök bland riksdagens alla dokument och publiceringar. För att avgränsa sökningen, använd filter eller välj att sortera efter kategori. Via Populära sökningar kommer du snabbt till innehåll som många efterfrågar.

Kategori

Kategori
Filter
Hoppa till filter

66 188 träffar med valda filter, Sökning utan sökord, sorterat efter datum

  • Dokument & lagar

    Associeringsavtal mellan Europeiska unionen, Europeiska atomenergigemenskapen och deras medlemsstater, å ena sidan, och Georgien, å andra sidan

    Betänkande 2014/15:UU5

    Riksdagen godkände ett associeringsavtal som ska gälla mellan EU och Georgien samt mellan EU:s medlemsstater och Georgien. Avtalet är inriktat på ge stöd till att främja god samhällsstyrning, ekonomisk återhämtning och ekonomisk tillväxt. Det politiska och ekonomiska samarbetet mellan EU, EU:s medlemsstater, och Georgien stärks genom avtalet och ett frihandelsområde upprättas. Enligt avtalet kommer Georgien få stöd för att landet ska anpassa sina lagar till EU:s normer och standarder.

    Utskottet välkomnar att det politiska och ekonomiska samarbete som avtalet syftar till bygger på EU:s gemensamma värderingar demokrati, respekt för grundläggande fri- och rättigheter samt rättsstatsprincipen. Utskottet anser att avtalet är en viktig politisk signal om betydelsen av en demokratisk och hållbar utveckling i Georgien.

    Behandlade dokument
    2
    Förslagspunkter
    2
    Reservationer
    Justering
    2014-11-13
    Datum
    2014-11-18
    Bordläggning
    2014-11-25
    Debatt
    2014-11-26
    Beslut
    2014-11-26
  • Dokument & lagar

    Tydlig prisuppgift vid taxiresor

    Betänkande 2014/15:TU4

    I dag kan det vara svårt att förstå den information om taxan som står på taxibilen och det finns också problem med överpriser. Från och med den 1 januari 2015 ska man vid beställningen av en taxiresa få en prisuppgift och information om vad högsta priset för resan kan bli. Det gäller om man beställer resan av ett taxibolag som använder sig av ett jämförelsepris över 500 kr. Passageraren ska också få ett bevis om prisuppgiften före taxiresan, ett bevis som också ska sparas av taxiföraren och taxibolaget.

    Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

    Behandlade dokument
    3
    Förslagspunkter
    1
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    7, 32 minuter
    Justering
    2014-11-13
    Datum
    2014-11-18
    Bordläggning
    2014-11-25
    Debatt
    2014-11-26
    Beslut
    2014-11-26
  • Dokument & lagar

    Informationsutbytesavtal med Hongkong SAR

    Betänkande 2014/15:SkU8

    Riksdagen har godkänt ett avtal mellan Sverige och Hongkong SAR om utbyte av upplysningar i skatteärenden. Avtalet innehåller regler om utbyte av upplysningar på begäran, skatteutredningar som görs utomlands, sekretess och hur ömsesidiga överenskommelser ska upprättas. Regeringen kommer att bestämma när de nya reglerna ska börja gälla.

    Behandlade dokument
    1
    Förslagspunkter
    1
    Justering
    2014-11-11
    Datum
    2014-11-17
    Bordläggning
    2014-11-18
    Debatt
    2014-11-19
    Beslut
    2014-11-19
  • Dokument & lagar

    Grönbok om säkerhet i logitjänster för turister

    Utlåtande 2014/15:FöU2

    Försvarsutskottet har, mot bakgrund av sitt ansvar för området skydd mot olyckor, gått igenom EU-kommissionens grönbok om säkerhet i logitjänster för turister. Syftet med grönboken är att lyfta frågor om säkerheten på anläggningar där turister övernattar, till exempel på hotell, i semesterbostäder och på campingplatser. Kommissionen vill bland annat granska hur säkerheten vid övernattningsanläggningar regleras i EU-länderna och hur övernattningstjänsterna i de olika medlemsländerna uppfyller krav på konsumentskydd. Grönboken fokuserar till stor del på brandsäkerhet.

    Försvarsutskottet tycker det är bra att det görs en ordentlig granskning av hur säkerheten ser ut på övernattningsanläggningar för turister. När det gäller svenska förhållanden betonar utskottet att det är viktigt att det bedrivs ett övergripande arbete i samhället för att förebygga olyckor, inte minst på brandskyddsområdet. Utskottet tycker också att det är bra att medlemsländerna samarbetar på EU-nivå inom området skydd mot olyckor, men betonar att närhetsprincipen och det nationella ansvaret på området måste respekteras.

    Riksdagen lade utlåtandet till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

    Förslagspunkter
    1
    Justering
    2014-11-04
    Datum
    2014-11-17
    Bordläggning
    2014-11-18
    Debatt
    2014-11-19
    Beslut
    2014-11-19
  • Dokument & lagar

    Inkomstbeskattning, redovisning och revision av Eric-konsortier

    Betänkande 2014/15:SkU5

    Riksdagen sa ja till regeringens förslag om att Eric-konsortier ska omfattas av samma regler för inkomstskatt som ekonomiska föreningar. Ett Eric-konsortium är en sammanslutning av företag och institutioner inom europeisk forskningsinfrastruktur.

    Ändringarna innebär även bland annat att ett Eric-konsortium varje räkenskapsår ska avsluta bokföringen med en årsredovisning och göra den offentlig. Dessutom ska ett Eric-konsortium ha minst en revisor.

    Behandlade dokument
    1
    Förslagspunkter
    1
    Justering
    2014-11-11
    Datum
    2014-11-14
    Bordläggning
    2014-11-18
    Debatt
    2014-11-19
    Beslut
    2014-11-19
  • Dokument & lagar

    Utökade befogenheter för civilanställda inom Polismyndigheten och Ekobrottsmyndigheten

    Betänkande 2014/15:JuU3

    Inom Polisen och Ekobrottsmyndigheten arbetar inte bara poliser och åklagare utan även civilanställda. Även dessa civilanställda ska få möjlighet att göra vissa sysslor som annars bara poliser får göra. Poliser bör i första hand arbeta med sådant där deras kompetens är en nödvändig förutsättning, till exempel fall där det kan krävas våld eller tvång.

    En civilanställd utredare får nu rätt att hålla i vissa förhör, kan hantera förenklad delgivning eller besluta om förverkande.

    Även bilinspektörer, som är civilanställda som arbetar med trafikövervakning inom Polisen, ska få rätt att:

    • besluta om vissa avgifter,
    • meddela förbud mot fortsatt färd i vissa fall,
    • ta hand om ett fordons registreringsskyltar,
    • få tillträde till fordon för kontroll av alkolås.

    Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

    De nya reglerna gäller från den 2 januari 2015.

    Behandlade dokument
    6
    Förslagspunkter
    2
    Anföranden och repliker
    10, 29 minuter
    Justering
    2014-11-13
    Datum
    2014-11-14
    Bordläggning
    2014-11-25
    Debatt
    2014-11-26
    Beslut
    2014-11-26
  • Dokument & lagar

    Riksrevisionens rapport om förvaltningsrätternas hantering av överklagade beslut

    Betänkande 2014/15:JuU5

    Riksrevisionen har granskat hur sex förvaltningsrätter har hanterat beslut inom olika områden som överklagats. En förvaltningsrätt är en domstol som har hand om mål som främst rör tvister mellan enskilda personer och myndigheter. Riksrevisionen har fokuserat på handläggningstider och information till enskilda personer. En slutsats är att handläggningstiderna är för långa och att de skiljer sig åt mycket mellan domstolarna. En annan slutsats är att informationen till den som överklagat beslutet är otillräcklig. Därför tycker Riksrevisionen att handläggningen ska effektiviseras och att information om beräknad handläggningstid ska förbättras.

    Regeringen har redovisat sin syn på granskningen i en skrivelse till riksdagen. Regeringen tycker att de rekommendationer som Riksrevisionen lämnat i sin rapport vad gäller förvaltningsrätternas handläggning är bra. Regeringen har sedan tidigare tillsatt en utredare som ska ta fram fler förslag på hur förvaltningsprocessen kan bli modernare och mer effektiv.

    Justitieutskottet har gått igenom regeringens redovisning och delar regeringens uppfattning om Riksrevisionens rekommendationer. Utskottet välkomnar Riksrevisionens granskning.

    Utskottet håller med om att handläggningen ska bli effektivare och att domstolarna bör lämna bättre information om hur lång handläggningstiden kan bli. Dessutom bör Domstolsverket ge bättre stöd till förvaltningsrätterna i att utveckla information och ett effektivare sätt att arbeta.

    Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

    Behandlade dokument
    1
    Förslagspunkter
    1
    Justering
    2014-11-13
    Datum
    2014-11-13
    Bordläggning
    2014-11-18
    Debatt
    2014-11-19
    Beslut
    2014-11-19
  • Dokument & lagar

    En nationell strategi för en effektiv regim för bekämpning av penningtvätt och av finansiering av terrorism

    Betänkande 2014/15:JuU4

    I en skrivelse till riksdagen presenterar regeringen en nationell strategi för hur penningtvätt och finansiering av terrorism ska bekämpas effektivare. Syftet med strategin är att möta hot och utmaningar som Sverige ställs inför på detta område. Myndigheterna inom brottsbekämpning, administration och andra relevanta myndigheter ska samarbeta. Dessutom ska det jobbas kontinuerligt både på nationell och internationell nivå med att identifiera och förstå de hot som finns.

    Justitieutskottet håller med om regeringens uppfattning att det behövs en samlad insats för att bekämpa penningtvätt och finansiering av terrorism och välkomnar därför strategin. Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

    Behandlade dokument
    1
    Förslagspunkter
    1
    Justering
    2014-11-13
    Datum
    2014-11-13
    Bordläggning
    2014-11-18
    Debatt
    2014-11-19
    Beslut
    2014-11-19
  • Dokument & lagar

    Tilläggsavtal om lån till Irland

    Betänkande 2014/15:FiU12

    I november 2010 bestämde sig EU och Internationella Valutafonden, IMF, samt Danmark, Storbritannien och Sverige för att låna ut pengar till Irland, som drabbats av en ekonomisk nedgång. Ett av lånevillkoren är att om Irland gör en tidig återbetalning av något av lånen så måste Irland betala tillbaka samma summa till de andra långivarna.

    Återhämtningen i den irländska ekonomin går bra. Landet vill nu betala tillbaka en del av pengarna som IMF lånat ut. Därför föreslår regeringen att riksdagen ska godkänna ett avtal som gör att Irland kan betala tillbaka en del av lånet till IMF utan att behöva göra en motsvarande återbetalning till Sverige.

    Finansutskottet skriver att om Irland i stället för att låna från IMF kunde göra en upplåning på marknaden till en lägre räntekostnad skulle det ge Irland en önskvärd möjlighet att minska sina upplåningskostnader. Riksdagen godkände avtalet.

    Behandlade dokument
    1
    Förslagspunkter
    1
    Justering
    2014-11-13
    Datum
    2014-11-13
    Bordläggning
    2014-11-18
    Debatt
    2014-11-19
    Beslut
    2014-11-19
  • Dokument & lagar

    Förstärkt skydd mot främmande makts underrättelseverksamhet (vilande grundlagsbeslut)

    Betänkande 2014/15:KU4

    Riksdagen sa ja till att beskrivningen av brotten spioneri och obehörig befattning med hemlig uppgift ska vara samma i tryckfrihetsförordningen som i brottsbalken. Tryckfrihetsförordningen ändras därmed så att beskrivningen av dessa brott blir likadan som i brottsbalken.

    För att ändra en grundlag krävs att riksdagen fattar två beslut med likadant innehåll och att det hålls ett val till riksdagen mellan de två besluten. Under våren 2014 sa riksdagen ja till förslaget om grundlagsändringen som vilande.

    Ändringarna i grundlagen gäller från den 1 januari 2015.

    Förslagspunkter
    1
    Anföranden och repliker
    1, 4 minuter
    Justering
    2014-11-04
    Datum
    2014-11-11
    Bordläggning
    2014-11-18
    Debatt
    2014-11-19
    Beslut
    2014-11-19
  • Dokument & lagar

    Några ändringar på tryck- och yttrandefrihetens område (vilande grundlagsbeslut)

    Betänkande 2014/15:KU3

    Riksdagen har beslutat att göra några förändringar i tryckfrihetsförordningen eller yttrandefrihetsgrundlagen för att förbättra möjligheten till internationellt rättsligt samarbete. Sverige har i dag svårt att delta i samarbetet kring vissa ärenden som omfattas av dessa grundlagar, trots att de har svag koppling till Sverige. Ändringen i grundlagarna innebär bland annat att skrifter och tekniska upptagningar inte ska anses vara utgivna i Sverige bara för att de har skickats härifrån till utlandet. Därmed ska de inte omfattas av tryckfrihetsförordningen eller yttrandefrihetsgrundlagen.

    För att ändra en grundlag krävs att riksdagen fattar två beslut med likadant innehåll och att det hålls ett val till riksdagen mellan de två besluten. Under våren 2014 sa riksdagen ja till förslaget om grundlagsändringarna som vilande. Nu säger riksdagen på nytt ja till förslaget.

    Ändringarna gäller från den 1 januari 2015.

    Förslagspunkter
    1
    Anföranden och repliker
    1, 4 minuter
    Justering
    2014-11-04
    Datum
    2014-11-10
    Bordläggning
    2014-11-18
    Debatt
    2014-11-19
    Beslut
    2014-11-19
  • Dokument & lagar

    Riksrevisorernas årliga rapport 2014

    Betänkande 2014/15:FiU9

    Riksrevisorerna har lämnat sin årliga rapport till riksdagen, där de samlar det viktigaste i årets granskning. Finansutskottet anser att rapporten är viktig och att redovisningen blivit tydligare de senaste åren genom att den årliga rapporten i högre grad är kopplad till Riksrevisionens granskningsplan.

    I årets rapport tar riksrevisorerna upp problem som kan uppstå när myndigheter delar ansvar för utbetalningar och åtaganden. Delat ansvar får inte innebära att ansvaret också blir otydligt. Utifrån granskningen av myndigheternas årsredovisningar anser Finansutskottet att det är viktigt att myndigheternas årsredovisningar är rättvisande så att regeringen kan fullgöra sin redovisningsskyldighet gentemot riksdagen.

    Riksdagen lade riksrevisorernas rapport till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

    Behandlade dokument
    1
    Förslagspunkter
    1
    Justering
    2014-11-06
    Datum
    2014-11-10
    Bordläggning
    2014-11-18
    Debatt
    2014-11-19
    Beslut
    2014-11-19
  • Dokument & lagar

    Godkännande av rådets beslut om systemet för EU-budgetens finansiering

    Betänkande 2014/15:FiU7

    Sverige ska godkänna Europeiska rådets beslut att ändra systemet för de inkomster som man får in från medlemsländerna som ska täcka EU:s utgifter. Riksdagen sa ja till regeringens förslag. Ändringen av systemet gäller för perioden 2014-2020. För att beslutet ska gälla behöver alla EU-länder godkänna det.

    Det nya systemet kommer att påverka Sveriges avgift till EU. Avgiften under 2014-2015 kommer att öka, för att sedan minska under 2016. Minskningen under 2016 beror på att Sverige då retroaktivt får tillbaka en del av det vi har betalat i avgift under 2014-2015.

    Beslutet från Europeiska rådet är en följd av en överenskommelse mellan Europeiska rådet, Europaparlamentet och EU-kommissionen om EU:s budget för 2014-2020. Överenskommelsen innebär bland annat att budgeten minskar och utgiftsstrukturen görs om.

    Behandlade dokument
    4
    Förslagspunkter
    1
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    7, 22 minuter
    Justering
    2014-11-06
    Datum
    2014-11-10
    Bordläggning
    2014-11-18
    Debatt
    2014-11-19
    Beslut
    2014-11-19
  • Dokument & lagar

    AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2013

    Betänkande 2014/15:FiU6

    I en skrivelse redovisar regeringen AP-fondernas verksamhet under 2013, deras långsiktiga verksamhet och fondernas arbete med hållbarhet, ägarstyrning och ersättningar. AP-fondernas förvaltning gav under 2013 ett resultat på drygt 127 miljarder kronor. Det kan jämföras med drygt 100 miljarder kronor 2012. Det positiva resultatet beror på en stark utveckling på aktiemarknaderna. På lång sikt har AP-fonderna bidragit positivt till finansieringen av pensionssystemet.

    På vissa områden har AP-fonderna mer generösa förmåner än andra jämförbara myndigheter. Finansutskottet anser att det är viktigt för allmänhetens förtroende för AP-fonderna och pensionssystemet att fonderna har förmåner som ungefär motsvarar vad som gäller för andra statliga myndigheter.

    Riksdagen lade regeringens skrivelse till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

    Behandlade dokument
    1
    Förslagspunkter
    1
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    9, 26 minuter
    Justering
    2014-11-06
    Datum
    2014-11-10
    Bordläggning
    2014-11-18
    Debatt
    2014-11-19
    Beslut
    2014-11-19
  • Dokument & lagar

    EU:s tåg-, fartygs- och busspassagerarförordningar - tillsyn och sanktioner

    Betänkande 2014/15:CU3

    EU:s tåg-, fartygs- och busspassagerarförordningar innehåller regler om ersättning och information till resenärer vid förseningar. De innehåller också åtgärder som ska underlätta resor för den som har en funktionsnedsättning. Nu kompletteras EU-reglerna med svenska bestämmelser om tillsyn och sanktioner.

    Om resenärer inte får information enligt EU-förordningarna ska de sanktioner som finns i marknadsföringslagen användas. Nya sanktioner införs som gäller regler för biljetter och bokningar samt assistans till resenärer med funktionsnedsättning. Regeringen får utse de myndigheter som ska övervaka att reglerna följs. Regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer ska också utse bussterminaler där det ska finnas assistans för personer med funktionsnedsättning.

    De nya reglerna börjar gälla den 1 januari 2015. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

    Behandlade dokument
    1
    Förslagspunkter
    1
    Justering
    2014-10-23
    Datum
    2014-11-05
    Bordläggning
    2014-11-04
    Debatt
    2014-11-05
    Beslut
    2014-11-05
  • Dokument & lagar

    Elektronisk ansökan om lantmäteriförrättning

    Betänkande 2014/15:CU2

    Om du exempelvis vill stycka av en tomt eller ordna med servitut behöver du lämna in en ansökan för en så kallad lantmäteriförrättning. En sådan ansökan ska även kunna lämnas in elektroniskt, och det ska gälla alla slags förrättningar. Att ansökan sker elektroniskt innebär att det blir enklare och snabbare att ansöka. Det betyder också lägre kostnader både för lantmäteriet som hanterar ansökan och även för de som är berörda av den.

    Ändringen gäller från den 1 januari 2015.

    Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

    Behandlade dokument
    1
    Förslagspunkter
    1
    Justering
    2014-10-23
    Datum
    2014-11-03
    Bordläggning
    2014-11-04
    Debatt
    2014-11-05
    Beslut
    2014-11-05
  • Dokument & lagar

    Granskning av vitbok om effektivare kontroll av företagskoncentrationer i EU

    Utlåtande 2014/15:NU5

    Näringsutskottet har granskat EU-kommissionens vitbok om effektivare kontroll av företagskoncentrationer inom EU. I vitboken lämnar EU-kommissionen sin syn på olika förslag. På längre sikt anser kommissionen att regelverket för kontroll av företagskoncentrationer bör vidareutvecklas till ett enhetligt europeiskt system. Det skulle skapa lika villkor och minska risken för inkonsekventa resultat. På kort sikt anser EU-kommissionen att det finns två sätt att förbättra reglerna. Dels bör kontrollen även gälla förvärv av så kallade icke-kontrollerande minoritetsinnehav av aktier i företag, dels ska reglerna för överföring av ärenden till och från EU-kommissionen bli effektivare.

    Utskottet anser att EU:s kontroll av företagskoncentrationer är en viktig del i arbetet med att skapa en väl fungerande inre marknad. Därför tycker utskottet generellt att det är bra med åtgärder som förbättrar, förenklar och effektiviserar EU:s kontroll av företagskoncentrationer. Utskottet tycker också att en god konkurrens är viktig och att konsumenterna inte ska skadas av en ekonomisk koncentration på marknaden. Utskottet tycker det är viktigt att de lagförslag som EU-kommissionen tar fram inte ska öka företagens administrativa kostnader. Riksdagen lade utlåtandet till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet. Efter det skickades utlåtandet för kännedom till EU-kommissionen och till Regeringskansliet.

    Förslagspunkter
    1
    Justering
    2014-10-16
    Datum
    2014-10-17
  • Dokument & lagar

    Granskning av grönbok om en utvidgning av EU:s skydd av geografiska ursprungsbeteckningar

    Utlåtande 2014/15:NU6

    Näringsutskottet har granskat en grönbok från EU-kommissionen om att utvidga skyddet av geografiska ursprungsbeteckningar. Ursprungsbeteckningen är en beteckning, oftast ett namn, som bara får användas för produkter från ett visst geografiskt område, till exempel Kalixlöjrom och skånsk spettkaka. I dag har EU ett enhetligt skydd av ursprungsbeteckning för jordbruksprodukter, livsmedel och vissa alkoholdrycker. EU-kommissionen bedömer att det kan vara till fördel bland annat för konsumenterna om skyddet utvidgas till att omfatta fler produkter. Grönboken innehåller inget förslag utan är avsedd som ett diskussionsunderlag.

    Utskottet håller med EU-kommissionen att det skulle kunna vara bra för konsumenterna om skyddet av geografisk ursprungsmärkning gällde fler produkter. Samtidigt påpekar utskottet att ett utvidgat skydd, om det införs, inte får leda till att företagens administrativa kostnader ökar. Det är också viktigt att ett sådant eventuellt system inte har negativ inverkan på internationella handelsförhandlingar eller bidrar till ökade handelshinder. Riksdagen lade utlåtandet till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet. Efter det skickades utlåtandet för kännedom till EU-kommissionen och till Regeringskansliet.

    Förslagspunkter
    1
    Justering
    2014-10-16
    Datum
    2014-10-16
  • Dokument & lagar

    Integritets- och sekretessfrågor

    Betänkande 2013/14:KU25

    Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2011, 2012 och 2013 som rör frågor om integritet och sekretess. Motionerna handlar bland annat om en ny myndighet för integritetsskydd, skyddet för den personliga integriteten inom EU, tystnadsplikt för tolkar och insyn i apoteksverksamhet.

    Behandlade dokument
    66
    Förslagspunkter
    20
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    4, 19 minuter
    Beredning
    2014-03-27
    Justering
    2014-04-10
    Datum
    2014-10-14
    Bordläggning
    2014-04-29
    Debatt
    2014-05-05
    Beslut
    2014-05-07
  • Dokument & lagar

    Tidningen Riksdag & Departement

    Betänkande 2013/14:KU33

    Riksdagsförvaltningen upphör att ge ut tidningen Riksdag & Departement. Tidningen skildrar den politiska processen och beslutsfattandet i riksdagen, regeringen och EU.

    Riksdagsstyrelsen har lämnat ett förslag som konstitutionsutskottet har behandlat. I förslaget framhåller styrelsen att medievanorna och medielandskapet har förändrats sedan tidningen Riksdag & Departement grundades 1975 och att det i dag finns fler vägar att hitta information. Den tekniska utvecklingen har också påverkat tidningens ekonomiska förutsättningar genom att antalet prenumeranter och annonsförsäljningen har minskat. Riksdagsstyrelsen anser också att granskningen och analysen av riksdagens beslut i första hand bör göras av medier som är oberoende från riksdagen. Därför föreslår riksdagsstyrelsen att Riksdagsförvaltningen ska upphöra att ge ut tidningen Riksdag & Departement. Riksdagen sa ja till riksdagsstyrelsens förslag.

    Behandlade dokument
    6
    Förslagspunkter
    6
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    13, 39 minuter
    Beredning
    2014-03-25
    Justering
    2014-04-29
    Datum
    2014-09-25
    Bordläggning
    2014-05-06
    Debatt
    2014-05-07
    Beslut
    2014-05-07