Thomas Finnborg (M)

Thomas Finnborg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Polisinspektör.
Född år 1954

Aktuella uppdrag

    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-12-19
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-12-10 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Extra suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare 2016-01-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 10-14 och socialutskottet 12-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-16. Ersättare riksdagens ansvarsnämnd 16-. Medlem österrikiska, rumänska och taiwanesiska vänskapsföreningen.
  • Föräldrar

    Representanten Ivar Finnborg och hemmafrun Märta Finnborg, f.Eriksson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 74. Polisskolan, slutår 78.
  • Anställningar

    Brandmanspecial, Helsingborgs brandförsvar 75-77. Polis 77-06. Kommunalråd 05-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, statens ansvarsnämnd. Ingår i den statliga utredningen om vårdnadsregler.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg 87-10. Ledamot, kommunstyrelsen 02-10. Kommunalråd, Helsingborg 05-10. Ordförande, skol- och fritidsnämnden 98-02, socialnämnden, sociala utskottet och brottsförebyggande rådet. Ledamot, ReAgeragruppen och räddningsutskottet 06-10. Ledamot, Sveriges Kommuner och Landstings beredningsgrupp för socialpolitik 08-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Helsingborgsmoderaterna 05-07. Ordförande, bostadsrättsföreningen Maria Park 10-13. Ledamot, Europakorridoren 07-11. Medlem, Nordiska rådets gränshinder grupp.
  • Bostadsort

    Helsingborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:CU14 11 juni 2018 Modernare adoptionsregler
Debatt om förslag 2017/18:CU8 21 mars 2018 Familjerätt
Frågestund 23 november 2017 Frågestund
Interpellationsdebatt 2017/18:115 av Thomas Finnborg (M) 21 november 2017 En effektivare panthantering

Lotsplikt i Öresund

Skriftlig fråga 2017/18:1626 av Thomas Finnborg (M)

Fråga 2017/18:1626 Lotsplikt i Öresund av Thomas Finnborg M till Utrikesminister Margot Wallström S I början av augusti gick ett 130 meter långt och 17 meter brett lastfartyg på grund utanför Helsingborg. Öresund är en av norra Europas mest trafikerade farleder och har omkring 40 000 fartygspassager per år. Det är en

Inlämnad: 2018-08-21 Svarsdatum: 2018-09-05 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1626 av Thomas Finnborg (M) (pdf, 86 kB)

Bengalbränning

Skriftlig fråga 2017/18:1351 av Thomas Finnborg (M)

Fråga 2017/18:1351 Bengalbränning av Thomas Finnborg M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Bengalbränning i samband med idrottsevenemang har blivit så omfattande att det i dag är ett hot för människors säkerhet. Många barnfamiljer undviker att gå på matcher då de känner ett stort obehag. Olyckor som

Inlämnad: 2018-05-25 Svarsdatum: 2018-06-07 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1351 av Thomas Finnborg (M) (pdf, 74 kB)

Hot och våld mot anställda inom vården

Skriftlig fråga 2017/18:1226 av Thomas Finnborg (M)

Fråga 2017/18:1226 Hot och våld mot anställda inom vården av Thomas Finnborg M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I en enkät från Läkarförbundet förra året framkom att var fjärde läkare hotats under det senaste året. Hoten sker inom akutvården, psykiatrin, primärvården och barnsjukvården. Även lärare

Inlämnad: 2018-04-25 Svarsdatum: 2018-05-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1226 av Thomas Finnborg (M) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.