Teresa Carvalho (S)

Teresa Carvalho (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 118
Titel Pol.mag.
Född år 1984
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864546
E-post teresa.carvalho[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-12-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-02-11 – 2019-11-30
    • Ordinarie 2017-01-02 – 2019-02-10
    • Ledig 2016-04-18 – 2017-01-01
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-04-17
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-04-06 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-04-17

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-. Ledamot EU-nämnden 14-16. Suppleant civilutskottet 17-18.
  • Föräldrar

    Fernando Carvalho och Ulla Petterson Carvalho.
  • Utbildning

    Hagagymnasiet, Norrköping, slutår 03. Pol.mag., Linköpings universitet 09.
  • Anställningar

    Informatör, Byrån mot diskriminering 09-11. Informations- och föreningssamordnare, Riksbyggen 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrköping 06-18. Ledamot, kommunstyrelsen, Norrköping 10-14 och 1:e vice ordförande 12-14. Ledamot, gymnasienämnden, Norrköping 07-10. Ordförande, arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämnden, Norrköping 11-14. Ordförande, Norrköping Science Park 16-19. Ordförande, Norrköping Visualisering AB 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraterna i Norrköping 15-19.
  • Litteratur

    En svårslagen själ, om Norrköping - socialdemokratin och framtiden (13, tillsammans med Lars Stjernkvist, Eva Andersson och Olle Johansson).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Återinförande av korttidsstudiestödet

Motion 2021/22:3866 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3866 av Johan Löfstrand m.fl. S Återinförande av korttidsstudiestödet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att införa korttidsstudiestöd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Korttidsstudiestödet var en reform som


Utskottsberedning: 2021/22:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3866 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:3866 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Förändring av skolvalssystemet

Motion 2021/22:3854 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3854 av Eva Lindh m.fl. S Förändring av skolvalssystemet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över skolvalssystemet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Friskolereformen som genomfördes år 1992 handlade om marknadsliberala


Utskottsberedning: 2021/22:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3854 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3854 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Ungdomsförbund i skolan

Motion 2021/22:3851 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3851 av Teresa Carvalho m.fl. S Ungdomsförbund i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att se över bestämmelserna kring att bjuda in politiska partier till skolan i enlighet med motionen och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2021/22:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3851 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3851 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.