Sven-Olof Sällström (SD)

Sven-Olof Sällström (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 150
Titel Butikschef.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sven-olof.sallstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare 2010-10-04 – 2012-05-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-04-12
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2015-11-03 – 2018-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 –
    • Ledamot 2010-10-04 – 2012-06-11
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2012-06-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-12 och 14- och finansutskottet 12-14. Suppleant utrikesutskottet 10-12, utrikes- och försvarsutskottet 10, arbetsmarknadsutskottet 13-14, näringsutskottet 14-, finansutskottet 14- och EU-nämnden 15-. Ledamot Rådet för ledamotsnära frågor 10-12, riksdagens valberedning 10-12 och 14-, OSSE-delegationen 14- och krigsdelegationen 14-. Vice gruppledare 10-12.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, partistyrelsen, Sverigedemokraterna 08-09. Ledamot, partistyrelsen 09- och distriktsstyrelsen Jämtland/Härjedalen 07-10. Ordförande, Sverigedemokraterna, Östersund 10-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Arbetskraftsinvandring

Motion 2018/19:2984 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2984 av Paula Bieler m.fl. SD Arbetskraftsinvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en behovs- och kompetensbaserad arbetskraftsinvandring och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2984 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2984 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 118 kB)

Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner

Motion 2018/19:2370 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2370 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt


Utskottsberedning: 2018/19:FiU3

Motion 2018/19:2370 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2370 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 93 kB)

Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning

Motion 2018/19:2357 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2357 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna är ett


Utskottsberedning: 2018/19:FiU2

Motion 2018/19:2357 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2357 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.