Paula Bieler (SD)

Paula Bieler (SD)

Avgången riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län
Född år 1988

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-02-28

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-12-24 – 2020-02-28
    • Ledig 2016-10-19 – 2016-12-23
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-10-18
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-02-28
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-02-28
    • Suppleant 2018-06-20 – 2018-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2020-02-28
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-02-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 14-16 och socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-18, arbetsmarknadsutskottet 16-18 och EU-nämnden. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14- och krigsdelegationen 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande

Motion 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma till riksdagen med förslag om att helt neka bistånd till asylsökande


Utskottsberedning: 2019/20:SfU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2019/20:9 Nya regler om uppehållstillstånd för forskning och studier inom högre utbildning

Motion 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:9 Nya regler om uppehållstillstånd för forskning och studier inom högre utbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i utlänningslagen 2005:716 i den del som avser 5 b kap. 9 med


Utskottsberedning: 2019/20:SfU10
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 94 kB)

Krafttag mot illegal migration för ett säkrare Sverige

Motion 2019/20:3121 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3121 av Paula Bieler m.fl. SD Krafttag mot illegal migration för ett säkrare Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett samlat grepp mot illegal migration och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2019/20:JuU1 2019/20:JuU25 2019/20:SfU17 2019/20:SfU20 2019/20:SfU22 2019/20:SfU4
Riksdagsbeslut (21 yrkanden): 21 avslag

Motion 2019/20:3121 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 81 kB) Motion 2019/20:3121 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 111 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se