Malcolm Momodou Jallow (V)

Malcolm Momodou Jallow (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 36
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864199
E-post momodou-malcolm.jallow[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-31 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Ordförande 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Ledamot 2022-10-04 – 2022-10-04
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2023-01-24
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-04
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17-. Ledamot skatteutskottet 17-18 och civilutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 17-. Ledamot Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2022/23:42 Genomförande av tillgänglighetsdirektivet

Motion 2022/23:2314 av Maj Karlsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:2314 av Maj Karlsson m.fl. V med anledning av prop. 2022/23:42 Genomförande av tillgänglighetsdirektivet 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att lagen bör benämnas lag om produkters och tjänsters tillgänglighetRiksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen

Inlämnad: 2023-01-27 Förslag: 3
Utskottsberedning: SoU

Motion 2022/23:2314 av Maj Karlsson m.fl. (V) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:2314 av Maj Karlsson m.fl. (V) (pdf, 90 kB)

med anledning av prop. 2022/23:33 Åtgärder för att säkerställa en sund och säker spelmarknad

Motion 2022/23:2309 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:2309 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. V med anledning av prop. 2022/23:33 Åtgärder för att säkerställa en sund och säker spelmarknad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör få i uppdrag att se över ytterligare möjligheter att begränsa

Inlämnad: 2023-01-20 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2022/23:KrU7

Motion 2022/23:2309 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (docx, 81 kB) Motion 2022/23:2309 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

med anledning av skr. 2022/23:27 Vissa frågor inom hälso- och sjukvårdsområdet

Motion 2022/23:2300 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:2300 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av skr. 2022/23:27 Vissa frågor inom hälso- och sjukvårdsområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se till att åtgärder för att öka antalet vårdplatser särskilt riktar sig till

Inlämnad: 2022-12-13 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:SoU8

Motion 2022/23:2300 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2022/23:2300 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.