Omfattande planerat tekniskt arbete

Under onsdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation på riksdagsinformation@riksdagen.se.

Mathias Tegnér (S)

Mathias Tegnér (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 210
Titel Civilekonom.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864827
E-post mathias.tegner[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2016-05-01 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-14 – 2015-10-31
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2015-11-01 – 2016-04-30
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-06-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-12-01 – 2021-05-31
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2020-11-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-11-05 – 2015-05-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-06-14 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-06-26 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Ledamot 2016-04-18 – 2018-10-02
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141014-). Ledamot EU-nämnden 16-18 och näringsutskottet 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-15, socialförsäkringsutskottet 14-18, skatteutskottet 16-18 och EU-nämnden 18-. Suppleant Riksbanksfullmäktige 18-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Christer Tegnér och ekonomiassistenten Karin Tegnér, f. Marianne Byrhammar.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Tyresö, slutår 98. Fil.kand. historia, Stockholms universitet 00-02. Civilekonomexamen 05-08.
  • Anställningar

    Reseledare, Fritidsresor, 03-05. Accounting Controller, Hennes & Mauritz AB 09-10, Accounting Manager 10-13 och Head of Corporate Accounting.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Socialstyrelsens rättsliga råd 15-18. Ledamot, Swedacs insynsråd 17.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Tyresö 98-. Ersättare, kommunstyrelsen, Tyresö 98-02. Ledamot, kommunstyrelsen och socialnämnden, Tyresö. Ersättare, kultur- och fritidsnämnden, Tyresö 97-98 och ledamot 98-02. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Tyresö.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, socialdemokratiska ekonomklubben, Handelshögskolan Stockholm 06-07. Styrelseledamot, Tyresö Bostäder 07-. Vice ordförande, Socialdemokraterna i Tyresö 13-14 och ordförande 14-. Styrelseledamot, Stockholms Ishockeyförbund 15-. Styrelseledamot, Stockholmsidrotten 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sveriges möjlighet att påverka utvecklingen i Nicaragua

Skriftlig fråga 2021/22:274 av Mathias Tegnér (S)

Fråga 2021/22:274 Sveriges möjlighet att påverka utvecklingen i Nicaragua av Mathias Tegnér S till Utrikesminister Ann Linde S Nicaragua har en händelserik historia där den korrupte och USA-stödda diktatorn Anastasio Somoza Debayle 1979 störtades från makten av sandiniströrelsen, FSLN, och dess ledare Daniel Ortega. Densamma

Inlämnad: 2021-10-26 Svarsdatum: 2021-11-03 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:274 av Mathias Tegnér (S) (pdf, 104 kB)

Södertörns högskola

Motion 2021/22:3864 av Serkan Köse m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3864 av Serkan Köse m.fl. S Södertörns högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Södertörns högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riksdagen beslutade 1995 att inrätta Södertörns högskola efter att utbyggnaden av den


Utskottsberedning: 2021/22:UbU19

Motion 2021/22:3864 av Serkan Köse m.fl. (S) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:3864 av Serkan Köse m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Prioritering av jordbruk och kooperation i kampen mot hunger

Motion 2021/22:3728 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3728 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. S Prioritering av jordbruk och kooperation i kampen mot hunger Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att stödja småskaliga bönder, särskilt kvinnor och deras demokratiska organisationer och kooperativ


Utskottsberedning: 2021/22:UU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3728 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:3728 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.