Effektiv beskattning vid utflyttning
Interpellation 2025/26:548 av Mathias Tegnér (S)
Interpellationen är inlämnad
- Start
- Interpellation är inlämnad
- Inlämnad:
- 2026-06-04
- Överlämnad:
- 2026-06-05
- Anmäld:
- 2026-06-08
- Sista svarsdatum:
- 2026-06-22
Interpellationen
till Finansminister Elisabeth Svantesson (M)
Sverige ska ha ett skattesystem som är rättvist, legitimt och robust. En central del av detta är att skattesystemet inte ska kunna kringgås genom att personer med stora orealiserade kapitalvinster flyttar från Sverige utan att vinsterna realiseras.
Frågan om en svensk exitskatt har diskuterats under lång tid. Bakgrunden är att dagens regelverk riskerar att vara otillräckligt när personer med betydande kapitaltillgångar lämnar landet. Den så kallade tioårsregeln har en viktig funktion, men den har också begränsningar. Resultatet kan bli att stora värden som har byggts upp under tid i Sverige förblir obeskattade.
Frågan adresserades av Anders Borg och alliansregeringen. Den tidigare, socialdemokratiska regeringen tillsatte en utredning om skärpta regler vid utflyttning från Sverige. Syftet var att analysera hur regelverket kunde stärkas för att motverka skatteflykt och säkerställa att kapitalvinster som upparbetats i Sverige också kan beskattas här. Den nuvarande regeringen valde dock att lägga ned utredningen.
Detta väcker frågor om regeringens ambitioner. I ett läge där välfärden är hårt pressad, där hushåll och löntagare förväntas betala skatt enligt gällande regler och där behovet av resurser till välfärd, rättsväsen och försvar är stort, är det svårt att motivera att regeringen inte går vidare med åtgärder som kan stärka kapitalbeskattningens legitimitet.
En exitskatt skulle kunna bidra till att minska möjligheterna till skatteplanering genom utflyttning. Samtidigt behöver en sådan skatt utformas med hänsyn till rättssäkerhet, proportionalitet, EU-rätt och företagsklimat. Just därför krävs ett seriöst beredningsarbete. Att lägga ned utredningen utan att presentera ett alternativ riskerar att lämna ett tydligt problem olöst.
Frågan är därför varför regeringen inte agerar. Om finansministern inte anser att en exitskatt är rätt väg framåt bör regeringen redovisa vilka andra åtgärder som ska säkerställa att stora orealiserade kapitalvinster inte kan undgå svensk beskattning genom utflyttning.
Mot denna bakgrund vill jag fråga finansminister Elisabeth Svantesson:
- Är det korrekt att frågan om exitskatt bereds på Regeringskansliet, så som ministern har uppgett?
- Avser ministern att ta några initiativ för att säkerställa att stora orealiserade kapitalvinster inte ska kunna undgå svensk beskattning genom utflyttning?
- Anser ministern att dagens tioårsregel är tillräcklig för att motverka skatteplanering genom utflyttning, eller ser ministern behov av att modernisera regelverket?

