Markus Selin (S)

Markus Selin (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 52
Titel Civilingenjör/civilekonom.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post markus.selin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Ibrahim Baylan
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2019-02-01 – 2022-09-26
    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-01-22 – 2019-01-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 20 februari 2020 Frågestund
Frågestund 14 november 2019 Frågestund
Frågestund 10 oktober 2019 Frågestund
Frågestund 3 oktober 2019 Frågestund

Konkurrenskraftig klimatsmart industri

Motion 2019/20:1262 av Isak From m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:1262 av Isak From m.fl. S Konkurrenskraftig klimatsmart industri Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om industrins regionala betydelse och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av


Utskottsberedning: 2019/20:NU12 2019/20:NU13

Motion 2019/20:1262 av Isak From m.fl. (S) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:1262 av Isak From m.fl. (S) (pdf, 91 kB)

Fossilfria exportkrediter

Motion 2019/20:1198 av Marlene Burwick m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:1198 av Marlene Burwick m.fl. S Fossilfria exportkrediter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fossilfria exportkrediter och tillkännager detta för regeringen. Motivering Klimatkrisen är kanske mänsklighetens svåraste utmaning. Det kommer


Utskottsberedning: 2019/20:NU15

Motion 2019/20:1198 av Marlene Burwick m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:1198 av Marlene Burwick m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Ursprungsmärkning av metaller i elbilar och andra elektriska maskiner

Motion 2019/20:1258 av Isak From m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:1258 av Isak From m.fl. S Ursprungsmärkning av metaller i elbilar och andra elektriska maskiner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av obligatorisk ursprungsmärkning av metaller i elbilar och andra elektriska maskiner


Utskottsberedning: 2019/20:CU14 2019/20:MJU13

Motion 2019/20:1258 av Isak From m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:1258 av Isak From m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se