Malin Larsson (S)

Malin Larsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 167
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post malin.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-02-15 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 14 november 2019 Frågestund
Frågestund 17 oktober 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:MJU17 13 juni 2019 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 2014-2020
Debatt om förslag 2018/19:MJU12 2 maj 2019 Livsmedelspolitik

Mittuniversitetet

Motion 2019/20:3284 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3284 av Ingemar Nilsson m.fl. S Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Mittuniversitetets betydelse för tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är och ska vara en ledande kunskaps-


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3284 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3284 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

En klimatsmart exportindustri med en svensk klimatsmart sjöfart

Motion 2019/20:2270 av Markus Selin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2270 av Markus Selin m.fl. S En klimatsmart exportindustri med en svensk klimatsmart sjöfart Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det är angeläget med en klimatsmart, effektiv och konkurrenskraftig svensk sjöfart och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2019/20:TU8

Motion 2019/20:2270 av Markus Selin m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:2270 av Markus Selin m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Ostkustbanan

Motion 2019/20:1421 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:1421 av Ingemar Nilsson m.fl. S Ostkustbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för prioriterade investeringar i Ostkustbanan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Utmed


Utskottsberedning: 2019/20:TU7

Motion 2019/20:1421 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:1421 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se