Magdalena Schröder (M)

Magdalena Schröder (M)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 142
Titel Vd-assistent.
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magdalena.schroder[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-08-02 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-12-10 – 2022-08-01
    • Ordinarie 2018-11-12 – 2021-12-09
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-04-30 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-06-24 – 2020-04-30
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2021-04-13 – 2021-12-09
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-04-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-10-17 – 2021-04-13
    • Suppleant 2018-11-15 – 2019-06-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2021-04-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant 2020-02-11 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot justitieutskottet 19-. Suppleant utrikesutskottet 18-19, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 19 och försvarsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Sjukgymnasten Bertil Schröder och sjukgymnasten Helen Ingvardsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Norrtälje, slutår 09. Studier i politik och förvaltning, idéhistoria och praktisk retorik, Stockholms universitet, slutår 17.
  • Anställningar

    Kafébiträde, Café Hörnan, Norrtälje 06-09. Våningsvärdinna, Hotell Radisson Blu 09-10. Cafébiträde, Brödboden 10-11. Ombudsman, Moderata ungdomsförbundet Stockholm 11-12. Chefombudsman, Moderata ungdomsförbundet Stockholm 12-14. Vd-assistent, Amasten Fastighets AB 14-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundbyberg 10-15. Styrelsesuppleant, Locum AB 17-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Moderata ungdomsförbundet, Sundbyberg 09-10 och ordförande 10-11. Vice ordförande, MUF distriktsstyrelse Stockholm 15-17 och ordförande 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Regeringens mål- och resultatstyrning av biståndet

Skriftlig fråga 2021/22:415 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2021/22:415 Regeringens mål- och resultatstyrning av biståndet av Magdalena Schröder M till Statsrådet Matilda Ernkrans S Riksrevisionen har granskat regeringens beslut om kärnstöd till multilaterala organisationer och konstaterar i sin granskning att stöden saknar tydliga mål och att det finns brister i beredning

Inlämnad: 2021-12-01 Svarsdatum: 2021-12-08 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2021/22:415 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 86 kB)

Regeringens mål- och resultatstyrning av biståndet

Interpellation 2021/22:95 av Magdalena Schröder (M)

Interpellation 2021/22:95 Regeringens mål- och resultatstyrning av biståndet av Magdalena Schröder M till Statsrådet Per Olsson Fridh MP Riksrevisionen har granskat regeringens beslut om kärnstöd till multilaterala organisationer och konstaterar i sin granskning att stöden saknar tydliga mål och att det finns brister

Inlämnad: 2021-11-02 Besvarare: Statsrådet Per Olsson Fridh (MP)

Interpellation 2021/22:95 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 79 kB)

Polisyrkets attraktivitet

Skriftlig fråga 2021/22:334 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2021/22:334 Polisyrkets attraktivitet av Magdalena Schröder M till Statsrådet Mikael Damberg S En enkät som nyligen genomförts av Polisförbundet visar att en tredjedel av förbundets medlemmar aktivt söker ett annat jobb, utanför Polismyndigheten. Mer än hälften som svarat på enkäten nämner högre lön som en viktig

Inlämnad: 2021-11-02 Svarsdatum: 2021-11-10 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2021/22:334 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.