Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Kommunikationskonsult
Född år 1973

Aktuella uppdrag

    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-09-28 – 2015-12-31
    • Ordinarie 2011-06-23 – 2015-09-27
    • Ledig 2011-04-04 – 2011-06-22
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2011-04-03
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2018-01-18 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-12-19 – 2018-01-18
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Ledamot 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2017-10-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Ordförande 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2014-11-01 – 2018-09-24
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 10-13, finansutskottet 13-15 och miljö-och jordbruksutskottet 15-. Suppleant trafikutskottet 10-14. Personlig suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 14-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Hans-Gunnar Jacobsson och kontoristen Birgit Jacobsson, f. Jönsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Tycho Braheskolan, Helsingborg, slutår 93. Universitetsstudier, Lunds universitet, slutår 98.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Helsingborgs stad 98-99. Politisk sekreterare, Region Skåne 99-02. Kampanjledare, Sverige i Europa 03. Kommunikationskonsult, Aspekta AB 03-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, kommittén Luftförsvaret efter 2040, 12-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg 94-02 och 14-15. Ersättare, kommunstyrelsen, Helsingborg 98-02. Ledamot, arbetsmarknadsnämnden, Helsingborg 94-98. Suppleant, Helsingborg Hamn AB 94-98. Ordförande, Kommunala invandrarrådet, Helsingborg 99-01. Ledamot, nämnden för Nordvästra Skånes sjukvårdsdistrikt 98-02. Ledamot, vård- och omsorgsnämnden, Helsingborg 98-01. Ledamot, regionfullmäktige, Skåne 98-02, ersättare 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kretsordförande, Moderaterna i Helsingborg 11-15, ledamot 09-11. Ledamot, förbundsstyrelsen för Skånemoderaterna 09-11. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet i Skåne 00-01. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet Malmöhus 99-00. Ledamot, förbundsstyrelsen för Moderaterna i Malmöhus 99-01 Ledamot, Moderata Ungdomsförbundets förbundsstyrelse 00-02. Vice ordförande, Moderata Ungdomsförbundet Malmöhus 98-99, ledamot 95-98. Ordförande, Moderata Ungdomsförbundet i Helsingborg 94-96, vice ordförande 93-94, ledamot 92-93.
  • Bostadsort

    Helsingborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2017/18:241 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) 19 december 2017 Försörjningstrygghet avseende livsmedel
Interpellationsdebatt 2017/18:237 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) 19 december 2017 Skogsbruket, äganderätten och framtiden
Interpellationsdebatt 2016/17:589 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) 14 september 2017 Sandsugning i Öresund
Interpellationsdebatt 2016/17:592 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) 14 september 2017 Statsministerns ansvar för att rädda Findus

Dokument:

Förtroendet för Idea och behovet av åtgärder

Skriftlig fråga 2017/18:1423 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:1423 Förtroendet för Idea och behovet av åtgärder av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP I början av maj 2018 uppgav svenska medier att generalsekreteraren för det Stockholmsbaserade demokratiinstitutet Idea låtit biståndsmedel finansiera en privat skattetvist vid skattemyndigheten

Inlämnad: 2018-06-01 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1423 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 90 kB)

Granskningsrapporten om kandidaturen till FN:s säkerhetsråd

Skriftlig fråga 2017/18:1394 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:1394 Granskningsrapporten om kandidaturen till FN:s säkerhetsråd av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Utrikesminister Margot Wallström S I dagarna har Utrikesdepartementet till riksdagens utrikesutskott överlämnat den granskningsrapport som ett enigt utskott vid flera tillfällen har begärt att få ta del av

Inlämnad: 2018-05-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1394 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 89 kB)

Skydd mot korruption vid svenska ambassader och konsulat

Skriftlig fråga 2017/18:1360 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:1360 Skydd mot korruption vid svenska ambassader och konsulat av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Utrikesminister Margot Wallström S Riksrevisionens granskning av skyddet mot korruption och andra oegentligheter inom migrationsverksamheten vid Sveriges utlandsmyndigheter visar att det är svagt och kan stärkas.

Inlämnad: 2018-05-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1360 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.