Jonas Andersson (SD)

Jonas Andersson i Linköping (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 180
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonas.p.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:KrU11 14 maj 2019 Kulturskaparnas villkor
Debatt om förslag 2018/19:KrU15 24 april 2019 Civila samhället inklusive trossamfund
Frågestund 28 mars 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:KrU13 27 mars 2019 Frågor om konstarterna och film

Rivning av kulturminnesskyddade byggnader

Skriftlig fråga 2018/19:777 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2018/19:777 Rivning av kulturminnesskyddade byggnader av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Av 4 kap. 3 kulturmiljölagen framgår följande: Kyrkobyggnader som är uppförda och kyrkotomter som har tillkommit före utgången av år 1939 får inte på något väsentligt sätt ändras

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:777 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 89 kB)

med anledning av skr. 2018/19:122 Det kyrkliga kulturarvet

Motion 2018/19:3120 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3120 av Aron Emilsson m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:122 Det kyrkliga kulturarvet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör redovisa skälen till statens ambitionssänkning vad gäller det kyrkliga kulturarvet enligt vad


Utskottsberedning: KrU

Motion 2018/19:3120 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:3120 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 97 kB)

Tillkännagivanden inom filmpolitiken

Skriftlig fråga 2018/19:635 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2018/19:635 Tillkännagivanden inom filmpolitiken av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Snart har hela tre år passerat sedan den 15 juni 2016 då riksdagen beslutade om den dåvarande regeringens framlagda filmproposition. Filmpolitiken upphörde, via beslut som då fattades,

Inlämnad: 2019-05-09 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:635 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se