Jamal El-Haj (S)

Jamal El-Haj (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 184
Titel Industriarbetare.
Född år 1960
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jamal.el-haj[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-06-15 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2020-11-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-11-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Utbildning

    Gymnasieskola, Tripoli 79. Sociologi, Libanesiska universitetet 79-82.
  • Anställningar

    Nyanserare 87-96. Försäkringshandläggare 96-16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 02-14. Ledamot, kommunstyrelsen 06-16. Ordförande miljönämnden 06-08 och socialnämnden 08-16. Ordförande stadsdelsfullmäktige, Limhamn 08-13. Ordförande Stadsområde Väster 13-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande och vice ordförande Global (S) internationella S-förening 99-. Ordförande och vice ordförande IF Metall Sydvästra Skåne 06-13. Förbundsstyrelseledamot, IF Metall 06-16.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16- (ersättare 160615-180924). Suppleant skatteutskottet 16-18 och utrikesutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Förbud mot vinster i välfärden

Motion 2021/22:3711 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3711 av Niklas Karlsson m.fl. S Förbud mot vinster i välfärden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att skattepengar avsedda för välfärd ska gå till välfärd, inte privata vinster, och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2021/22:FiU26

Motion 2021/22:3711 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3711 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Friköpsrätt för historiska arrenden

Motion 2021/22:3749 av Heléne Björklund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3749 av Heléne Björklund m.fl. S Friköpsrätt för historiska arrenden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för en friköpsrätt för historiska arrenden och tillkännager detta för regeringen. Motivering 1989 togs ett beslut med stor


Utskottsberedning: 2021/22:CU9

Motion 2021/22:3749 av Heléne Björklund m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3749 av Heléne Björklund m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Klimatomställning och social hållbarhet

Motion 2021/22:3847 av Jamal El-Haj m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3847 av Jamal El-Haj m.fl. S Klimatomställning och social hållbarhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppmärksamma samtliga dimensioner av begreppet hållbarhet för en rättvis och socialt hållbar omställning som också involverar sammanslutningar


Utskottsberedning: 2021/22:AU6

Motion 2021/22:3847 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:3847 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se