Isabell Mixter (V)
Tjänstgörande riksdagsledamot
- Parti
- Vänsterpartiet
- Valkrets
- Västernorrlands län, plats 347
- Född år
- 1989
- Adress
- Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Aktuella uppdrag
Riksdagsledamot
Ordinarie
Utbildningsutskottet
Ledamot
Kulturutskottet
Suppleant
Alla uppdrag
Riksdagsledamot
- Ordinarie
- 2022-09-26 – 2026-09-28
Vänsterpartiet
- Kvittningsperson
- 2022-11-24 – 2025-03-13
Utbildningsutskottet
- Ledamot
- 2025-09-25 – 2026-09-28
- Suppleant
- 2025-09-17 – 2025-09-25
Socialförsäkringsutskottet
- Suppleant
- 2022-10-04 – 2025-09-17
Arbetsmarknadsutskottet
- Suppleant
- 2022-10-12 – 2025-06-09
Trafikutskottet
- Suppleant
- 2023-01-24 – 2024-09-19
Konstitutionsutskottet
- Suppleant
- 2023-03-07 – 2023-10-05
Civilutskottet
- Suppleant
- 2023-10-05 – 2024-01-07
Finansutskottet
- Suppleant
- 2024-05-17 – 2025-02-18
Kulturutskottet
- Suppleant
- 2025-06-09 – 2026-09-28
Biografi
Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.
Uppdrag inom riksdag och regering
Riksdagsledamot 22–. Suppleant socialförsäkringsutskottet 22–, arbetsmarknadsutskottet 22–, konstitutionsutskottet 23, trafikutskottet 23– och civilutskottet 23–. Kvittningsperson, Vänsterpartiet 22–.
Föräldrar
VVS-teknikern Peder Mixter och Butiksarbetaren Sylvia Jonsson.
Utbildning
Gymnasieskola, Östersund, slutår 08. Samhällsvetarprogrammet, Mittuniversitetet, Sundsvall, slutår 13.
Anställningar
Växeltelefonist, Arbetsförmedlingen 09–10. Handläggare, Kronofogden 13–18. Gruppledare för Vänsterpartiet, Region Västernorrland 18–20. Gruppledare för Vänsterpartiet, Sundsvalls kommun 20–22.
Sagt och gjort
Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.
Vindkraft i kommuner
Betänkande 2025/26:NU20
Regeringen föreslår en ny lag som innebär att närboende vid vindkraftsanläggningar ska få rätt till en ersättning som motsvarar en andel av de årliga intäkterna från en anläggning, så kallad vindkraftsersättning. Näringsutskottet föreslår att riksdagen säger ja till regeringens förslag
Enligt regeringens förslag ska vindkraftsersättning betalas av verksamhetsutövaren för en vindkraftsanläggning till ägare av bostadsbyggnader som ligger inom nio vindkraftsverkshöjder från ett vindkraftverk i en vindkraftsanläggning. Vindkraftsersättningen föreslås vara högre ju närmare anläggningen bostaden ligger.
Regeringen föreslår också ändringar i inkomstskattelagen, vilket innebär att vindkraftsersättningen ska vara skattefri till den del den avser en privatbostad.
Den nya lagen och lagändringen föreslås börja gälla den 1 juli 2026.
- Behandlade dokument
- 5
- Förslagspunkter
- 7
- Reservationer
- 10
- Anföranden och repliker
- 16, 74 minuter
- Justering
- 2026-05-28
- Datum
- 2026-05-28
- Bordläggning
- 2026-06-03
- Debatt
- 2026-06-04
- Beslut
- 2026-06-09
Tid för undervisningsuppdraget
Betänkande 2025/26:UbU25
Utbildningsutskottet föreslår att riksdagen säger ja till regeringens förslag om hur lärare och förskollärare ska få förutsättningar att fokusera på huvuduppdraget, det vill säga undervisningen.
Förslaget innebär bland annat en lagändring som tydliggör att lärares och förskollärares undervisningsuppdrag också inkluderar planering och uppföljning. Även omfattningen av tiden för de olika delarna ska kunna regleras genom föreskrifter.
Regeringen föreslår även att information till vårdnadshavare ska ges vid tillfällen som skolpersonalen bestämmer och att utvecklingssamtal ska äga rum minst en gång per år, i stället för en gång per termin.
Det förtydligas även att all personal ska vara skyldig att aktivt uppmärksamma och motverka kränkande behandling, trakasserier och sexuella trakasserier och se till att sådana händelser hanteras.
Lagändringarna om kränkande behandling föreslås börja gälla den 1 augusti 2026 och ändringarna om undervisningsuppdraget den 1 juli 2027. Övriga ändringar föreslås börja gälla den 1 juli 2028.
- Behandlade dokument
- 4
- Förslagspunkter
- 7
- Reservationer
- 8
- Anföranden och repliker
- 19, 84 minuter
- Justering
- 2026-05-28
- Datum
- 2026-05-29
- Bordläggning
- 2026-06-03
- Debatt
- 2026-06-04
- Beslut
- 2026-06-09
Förbättrat stöd i skolan
Betänkande 2025/26:UbU24
Riksdagen sa ja till regeringens förslag som syftar till att förbättra stödet i skolan. Bland annat ska det förtydligas i skollagen att alla barn och elever i undervisningen ska ges ledning och stimulans i syfte att de ska kunna följa undervisningen.
Ändringarna innebär också att regleringen av garantin för tidiga stödinsatser och extra anpassningar ska avskaffas. I stället ska det genomföras standardiserade tester i början av höstterminen i vissa årskurser för att kunna identifiera elever med stödbehov.
Elever ska ges stödundervisning i ett tidigt skede i de obligatoriska skolformerna, gymnasieskolan och anpassade gymnasieskolan i ämnena svenska, svenska som andraspråk och matematik. Ändringarna innebär även att lärare inom kommunal vuxenutbildning ska ha tillgång till eller möjlighet till samråd med personal med specialpedagogisk kompetens.
Ändringarna i skollagen börjar gälla den 1 juli 2028.
- Behandlade dokument
- 5
- Förslagspunkter
- 7
- Reservationer
- 13
- Anföranden och repliker
- 24, 90 minuter
- Justering
- 2026-05-28
- Datum
- 2026-05-29
- Bordläggning
- 2026-06-02
- Debatt
- 2026-06-03
- Beslut
- 2026-06-03
Nya läroplaner – för en stark kunskapsskola
Betänkande 2025/26:UbU23
Det ska bli ett starkare fokus på kunskaper i skolan. Riksdagen sa ja till regeringens förslag som sammantaget syftar till en skola med kunskapsuppdraget i fokus. Nya läroplaner ska tas fram för lågstadiet, mellanstadiet och högstadiet.
Riksdagen delar regeringens uppfattning om att Sverige behöver en stark kunskapsskola där lärarna har goda förutsättningar att utföra sitt uppdrag och där alla elever ges förutsättningar att nå utbildningens mål. Det behövs en ny kunskapssyn och nya läroplaner som fokuserar på undervisningen och lärandet.
Riksdagens beslut innebär bland annat följande:
- Det ska vara tydligt att skolans viktigaste uppgift är att förmedla och förankra kunskaper och värden.
- Lärarnas roll ska stärkas. Det ska vara lärarna som utifrån läroplanen bestämmer över och leder undervisningen.
- De nya läroplanerna för de obligatoriska skolformerna ska vara tydligt kunskapsinriktade och nivån ska anpassas till barns kognitiva utveckling.
- Det ska vara ett starkt fokus på grundläggande kunskaper och färdigheter, som att läsa, skriva och räkna.
- Läroplanerna ska också få en mer ändamålsenlig struktur och innehållet ska utgå från principer som främjar en hög och likvärdig kvalitet.
- Det ska införas nya kursplaner i grundläggande svenska för elever som är nybörjare i svenska språket.
- Principen om sammantagen bedömning ska gälla för alla betygssteg, det vill säga även för betyget E.
Merparten av lagändringarna börjar gälla den 1 juli 2028. Nya läroplaner för grundskolan, anpassade grundskolan, specialskolan och sameskolan ska börja användas från och med höstterminen 2028.
- Behandlade dokument
- 5
- Förslagspunkter
- 9
- Reservationer
- 11
- Anföranden och repliker
- 52, 153 minuter
- Justering
- 2026-05-28
- Datum
- 2026-05-28
- Bordläggning
- 2026-06-02
- Debatt
- 2026-06-03
- Beslut
- 2026-06-03
Bättre förutsättningar för trygghet och studiero i skolan
Betänkande 2025/26:UbU22
Riksdagen sa ja till regeringens förslag som syftar till att skapa bättre förutsättningar för trygghet och studiero i skolan genom flera samverkande åtgärder.
Förslaget innebär bland annat att huvudmannens och rektorns ansvar för tryggheten och studieron på skolenheten ska förtydligas. Utöver ett förebyggande arbete ska huvudmannen och rektorn arbeta för att upprätthålla tryggheten och studieron.
Enligt förslaget ska skolan göras mobilfri genom att elevernas mobiltelefoner samlas in vid skoldagens början och lämnas tillbaka vid skoldagens slut. Förslaget innebär också att dagens ordningsregler ska byta namn till skolregler, bli skolgemensamma och innehålla en plan för konsekvenser vid överträdelser av reglerna. Möjligheterna ska även stärkas att använda de disciplinära åtgärderna utvisning ur undervisningslokalen, tillfällig omplacering inom den egna skolenheten och tillfällig placering utanför den egna skolenheten samt avstängning.
Regeringen föreslår också att det i vissa fall ska bli möjligt att neka en elev tillträde till skolenheten om eleven hotar säkerheten för andra elever och personal. Skolans förväntningar på eleverna och deras vårdnadshavare ska tydliggöras genom ett förväntansdokument.
Därutöver ska det bli möjligt att bedriva akutskola på entreprenad, det vill säga en verksamhet där elever tillfälligt ges undervisning utanför den egna skolenheten.
Lagändringarna börjar gälla den 1 augusti 2026.
- Behandlade dokument
- 5
- Förslagspunkter
- 7
- Reservationer
- 9
- Anföranden och repliker
- 36, 123 minuter
- Justering
- 2026-05-21
- Datum
- 2026-05-22
- Bordläggning
- 2026-05-26
- Debatt
- 2026-05-27
- Beslut
- 2026-06-03
Bättre förutsättningar för yrkesutbildning
Betänkande 2025/26:UbU27
Riksdagen sa ja till regeringens förslag om att stärka samarbetet mellan skola och arbetsliv samt förbättra kompetensförsörjning.
Förslaget innebär bland annat att yrkesprov införs för att göra det lättare för elever att få jobb.
På yrkesprogram i gymnasieskolan och i anpassade gymnasieskolan ska elever göra ett yrkesprov i stället för gymnasiearbete, om ett sådant prov finns. I anpassade gymnasieskolan kan elever ändå göra ett gymnasiearbete i stället för yrkesprov om eleven och rektorn är överens. Yrkesprov ska också finnas inom vuxenutbildning.
För att kunna erbjuda fler utbildningar ska skolornas möjligheter att överlämna undervisning i yrkesinriktade ämnen på entreprenad utökas. Det gäller både undervisning, yrkesprov och gymnasiearbete.
Förslagen innebär också att elever på individuella program i anpassade gymnasieskolan får rätt att fullfölja sin utbildning.
Lagändringarna om utökade möjligheter till entreprenad och rätt att fullfölja utbildning i anpassade gymnasieskolan börja gälla 1 juli 2026 och övriga lagändringar 2 juli 2028.
- Behandlade dokument
- 2
- Förslagspunkter
- 3
- Reservationer
- 2
- Anföranden och repliker
- 19, 61 minuter
- Justering
- 2026-05-21
- Datum
- 2026-05-22
- Bordläggning
- 2026-05-26
- Debatt
- 2026-05-27
- Beslut
- 2026-05-27
Offentlighetsprincipen med lättnadsregler för enskilda mindre huvudmän i skolväsendet
Betänkande 2025/26:UbU20
Riksdagen sa ja till regeringens förslag om att offentlighetsprincipen ska införas för fristående förskolor, fristående skolor och fristående fritidshem.
Förslaget syftar till att säkerställa att möjligheten till insyn är densamma för alla huvudmän inom skolväsendet och innebär i huvudsak följande:
- Rätten att ta del av allmänna handlingar ska gälla hos juridiska personer som är enskilda huvudmän inom skolväsendet.
- Sådana huvudmän ska jämställas med myndigheter vid tillämpning av offentlighets- och sekretesslagen, och vissa sekretessbestämmelser som därmed gäller hos sådana huvudmän anpassas för att sekretessen inte ska hindra tillgången till information om skolväsendet.
- Mindre huvudmän ska få tillämpa regler som innebär vissa lättnader i hanteringen av allmänna handlingar. Det ska gälla huvudmän som har högst 450 barn och elever eller, om de bara har fristående förskolor, högst 100 barn, eller ingår i en koncern där koncernföretagen sammanlagt har så många barn eller elever.
- Det som enligt arkivlagen gäller för kommunala myndigheters arkiv ska gälla för berörda enskilda huvudmän, med undantag för mindre huvudmän som ska bevara allmänna handlingar i som huvudregel minst sju år.
- Under de första två åren efter införandet ska samtliga juridiska personer som är enskilda huvudmän inom skolväsendet få tillämpa lättnadsregler.
De nya reglerna börjar gälla den 1 januari 2027.
- Behandlade dokument
- 4
- Förslagspunkter
- 4
- Reservationer
- 5
- Anföranden och repliker
- 40, 103 minuter
- Justering
- 2026-05-07
- Datum
- 2026-05-08
- Bordläggning
- 2026-05-20
- Debatt
- 2026-05-21
- Beslut
- 2026-05-26
med anledning av prop. 2025/26:251 En mer sammanhållen vård för personer med skadligt bruk eller beroende och andra psykiatriska tillstånd
Motion 2025/26:4181 av Karin Rågsjö m.fl. (V)
Motion till riksdagen 2025/26:4181 av Karin Rågsjö m.fl. (V) med anledning av prop. 2025/26:251 En mer sammanhållen vård för personer med skadligt bruk eller beroende och andra psykiatriska tillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med- Inlämnad
- 2026-05-13
- Förslag
- 3
- Datum
- 2026-05-13
- Utskottsberedning
- 2025/26:SoU34
Frågestund
Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD) Justitieminister Gunnar Strömmer (M) Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) Sjukvårdsminister Elisabet Lann (KD) Infrastruktur- och- Datum
- 2026-05-07
med anledning av prop. 2025/26:100 2026 års ekonomiska vårproposition
Motion 2025/26:4108 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)
Motion till riksdagen 2025/26:4108 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) med anledning av prop. 2025/26:100 2026 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 Inledning 2 Det ekonomiska läget 2.1 Internationell ekonomi: kostnadskris och osäkerhet 2.2 Regeringens misslyckade jobbpolitik- Inlämnad
- 2026-04-28
- Förslag
- 1
- Datum
- 2026-04-28
- Utskottsberedning
- 2025/26:FiU20
med anledning av prop. 2025/26:218 Dubbla straff för brott i kriminella nätverk och skärpta straffskalor
Motion 2025/26:4119 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)
Motion till riksdagen 2025/26:4119 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) med anledning av prop. 2025/26:218 Dubbla straff för brott i kriminella nätverk och skärpta straffskalor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör genomföra en översyn av straffen för ekonomisk- Inlämnad
- 2026-04-28
- Förslag
- 3
- Datum
- 2026-04-28
- Utskottsberedning
- 2025/26:JuU42
Frågestund
Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson (L) Socialminister Jakob Forssmed (KD) Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD) Utbildnings- och integrationsminister- Datum
- 2026-04-23
med anledning av prop. 2025/26:236 Extra ändringsbudget för 2026 – Sänkt skatt på drivmedel samt el- och gasprisstöd
Motion 2025/26:4092 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)
Motion till riksdagen 2025/26:4092 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) med anledning av prop. 2025/26:236 Extra ändringsbudget för 2026 Sänkt skatt på drivmedel samt el- och gasprisstöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om sänkt skatt på drivmedel. Sänkt skatt på bensin och diesel I propositionen- Inlämnad
- 2026-04-16
- Förslag
- 1
- Datum
- 2026-04-16
- Utskottsberedning
- 2025/26:FiU48
med anledning av prop. 2025/26:216 Stärkt medicinsk kompetens i kommunal hälso- och sjukvård
Motion 2025/26:4083 av Karin Rågsjö m.fl. (V)
Motion till riksdagen 2025/26:4083 av Karin Rågsjö m.fl. (V) med anledning av prop. 2025/26:216 Stärkt medicinsk kompetens i kommunal hälso- och sjukvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2025/26:216. Motivering I propositionen föreslår regeringen en ändring i hälso- och sjukvårdslagen (2017:30)- Inlämnad
- 2026-04-15
- Förslag
- 1
- Datum
- 2026-04-15
- Utskottsberedning
- 2025/26:SoU32
med anledning av prop. 2025/26:201 Reformerat försörjningsstöd – bidragstak och ökade möjligheter till arbete
Motion 2025/26:4028 av Maj Karlsson m.fl. (V)
Motion till riksdagen 2025/26:4028 av Maj Karlsson m.fl. (V) med anledning av prop. 2025/26:201 Reformerat försörjningsstöd bidragstak och ökade möjligheter till arbete Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2025/26:201. Motivering Förslagen innebär sammantaget en genomgripande försämring av det- Inlämnad
- 2026-04-01
- Förslag
- 1
- Datum
- 2026-04-01
- Utskottsberedning
- 2025/26:SoU30
- Riksdagsbeslut
- (1 yrkande): 1 avslag
med anledning av prop. 2025/26:207 Aktivitetskrav för mottagare av försörjningsstöd
Motion 2025/26:4027 av Maj Karlsson m.fl. (V)
Motion till riksdagen 2025/26:4027 av Maj Karlsson m.fl. (V) med anledning av prop. 2025/26:207 Aktivitetskrav för mottagare av försörjningsstöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2025/26:207. Motivering I denna proposition lämnar regeringen lagförslag om ett aktivitetskrav som villkor för rätt- Inlämnad
- 2026-04-01
- Förslag
- 1
- Datum
- 2026-04-01
- Utskottsberedning
- 2025/26:SoU29
- Riksdagsbeslut
- (1 yrkande): 1 avslag
med anledning av prop. 2025/26:197 Ett likvärdigt betygssystem
Motion 2025/26:4001 av Isabell Mixter m.fl. (V)
Motion till riksdagen 2025/26:4001 av Isabell Mixter m.fl. (V) med anledning av prop. 2025/26:197 Ett likvärdigt betygssystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning om hur det nya betygssystemet ska genomföras och användas på den- Inlämnad
- 2026-03-31
- Förslag
- 2
- Datum
- 2026-03-31
- Utskottsberedning
- 2025/26:UbU26
med anledning av prop. 2025/26:191 Offentlighetsprincipen med lättnadsregler för enskilda mindre huvudmän i skolväsendet
Motion 2025/26:3996 av Isabell Mixter m.fl. (V)
Motion till riksdagen 2025/26:3996 av Isabell Mixter m.fl. (V) med anledning av prop. 2025/26:191 Offentlighetsprincipen med lättnadsregler för enskilda mindre huvudmän i skolväsendet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar 2 kap. 3 a i regeringens förslag till ändring i offentlighets- och sekretesslagen (2009:400)- Inlämnad
- 2026-03-31
- Förslag
- 2
- Datum
- 2026-03-31
- Utskottsberedning
- 2025/26:UbU20
- Riksdagsbeslut
- (2 yrkanden): 2 avslag
med anledning av prop. 2025/26:188 Lag om hyrköp av bostad
Motion 2025/26:4004 av Andreas Lennkvist Manriquez m.fl. (V)
Motion till riksdagen 2025/26:4004 av Andreas Lennkvist Manriquez m.fl. (V) med anledning av prop. 2025/26:188 Lag om hyrköp av bostad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2025/26:188 Lag om hyrköp av bostad. Propositionens huvudsakliga innehåll Regeringen föreslår införandet av en ny lag om hyrköp- Inlämnad
- 2026-03-31
- Förslag
- 1
- Datum
- 2026-03-31
- Utskottsberedning
- 2025/26:CU32
- Riksdagsbeslut
- (1 yrkande): 1 avslag
med anledning av prop. 2025/26:195 Förbättrat stöd i skolan
Motion 2025/26:3994 av Isabell Mixter m.fl. (V)
Motion till riksdagen 2025/26:3994 av Isabell Mixter m.fl. (V) med anledning av prop. 2025/26:195 Förbättrat stöd i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör gå vidare med förslaget från Förbättrat stöd i skolan (SOU 2025:44) och utreda en reglering- Inlämnad
- 2026-03-31
- Förslag
- 2
- Datum
- 2026-03-31
- Utskottsberedning
- 2025/26:UbU24
- Riksdagsbeslut
- (2 yrkanden): 2 avslag
