Gustaf Lantz (S)

Gustaf Lantz (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post gustaf.lantz[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Ardalan Shekarabi
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2020-12-16 – 2022-09-26
    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2020-08-23
    • Statsrådsersättare 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2020-08-24 – 2020-12-15
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-10-13
    • Extra suppleant 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17- (statsrådsersättare 170424-171231 och 180924-). Suppleant justitieutskottet 18-. Extra suppleant justitieutskottet 17, kulturutskottet 17 och utbildningsutskottet 17.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Samordning av landsbygdens kollektivtrafik

Motion 2021/22:3856 av Johan Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3856 av Johan Andersson m.fl. S Samordning av landsbygdens kollektivtrafik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att samordna landsbygdens kollektivtrafik och tillkännager detta för regeringen. Motivering För att nå ett långsiktigt hållbart


Utskottsberedning: 2021/22:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3856 av Johan Andersson m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3856 av Johan Andersson m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Åtgärder för en tobaksfri skola

Motion 2021/22:3853 av Sanne Lennström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3853 av Sanne Lennström m.fl. S Åtgärder för en tobaksfri skola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för vidare åtgärder med målet om en tobaksfri skola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det är


Utskottsberedning: 2021/22:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3853 av Sanne Lennström m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3853 av Sanne Lennström m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

TBE-vaccin

Motion 2021/22:3852 av Sanne Lennström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3852 av Sanne Lennström m.fl. S TBE-vaccin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska överväga att se över möjligheterna att införa avgiftsfri TBE-vaccination för barn mellan 3 och 18 år och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2021/22:SoU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3852 av Sanne Lennström m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3852 av Sanne Lennström m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.