Göran Persson (S)

Göran Persson i Stjärnhov (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Södermanlands län
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-04-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2007-04-30
    • Ledig 1994-10-08 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ledig 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Ordinarie 1979-10-01 – 1985-06-11
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 1991-10-08 – 1992-11-03
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 1993-10-08 – 1994-10-02
    • Ledamot 1993-10-07 – 1993-10-08
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1992-11-06 – 1993-10-06
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2007-04-30
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-04-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2007-04-30
    • Statsrådsberedningen

    • Statsminister 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Statsminister 1996-03-22 – 2006-10-06
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 1994-10-07 – 1996-03-22
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1993-01-21 – 1993-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Den ekonomiska politiken

Motion 2006/07:Fi244 av Göran Persson i Stjärnhov m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Fi244 av Göran Persson i Stjärnhov m.fl. s Den ekonomiska politiken 1 Alla ska med inte bara några För att ett litet land ska kunna hävda sig i hård internationell konkurrens måste alla vara med och känna ansvar och trygghet. Vi har helt enkelt inte råd med att någon lämnas efter. Klyftor


Utskottsberedning: 2006/07:AU14 2006/07:AU4 2006/07:AU5 2006/07:AU9 2006/07:CU1 2006/07:FiU1 2006/07:FiU3 2006/07:KrU1 2006/07:KU1 2006/07:MJU1 2006/07:MJU2 2006/07:NU1 2006/07:NU3 2006/07:NU4 2006/07:NU9 2006/07:SfU1 2006/07:SfU10 2006/07:SfU2 2006/07:SfU3 2006/07:SoU6 2006/07:SoU8 2006/07:TU1 2006/07:UbU1 2006/07:UbU11 2006/07:UbU2 2006/07:UbU3 2006/07:UbU6 2006/07:UbU7 2006/07:UbU8 2007/08:JuU1 2007/08:SoU5 2008/09:JuU4
Riksdagsbeslut (104 yrkanden): 103 avslag, 1 bifall,

Motion 2006/07:Fi244 av Göran Persson i Stjärnhov m.fl. (s) (doc, 662 kB) Motion 2006/07:Fi244 av Göran Persson i Stjärnhov m.fl. (s) (pdf, 1240 kB)

sociala arbetskooperativ

Interpellation 2000/01:349 av Feltzing, Barbro (mp)

den 2 april Interpellation 2000/01:349 av Barbro Feltzing mp till näringsminister Björn Rosengren om sociala arbetskooperativ Ett socialt arbetskooperativ är en viktig metod i en rehabiliteringsprocess. Medlemmarna i de sociala arbetskooperativen är oftast de som står längst ifrån arbetsmarknaden, som man inte intresserar

Inlämnad: 2001-04-02 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: sociala arbetskooperativ

forskningsprogram för IT-säkerhet

Interpellation 2000/01:346 av Johnsson, Jeppe (m)

den 29 mars Interpellation 2000/01:346 av Jeppe Johnsson m till näringsminister Björn Rosengren om forskningsprogram för IT-säkerhet Vårt moderna samhälle blir alltmer beroende av IT. IT-revolutionen har förändrat vår tillvaro och kommer fortsatt att förändra, och förhoppningsvis förbättra, vår vardag. Samtidigt blir

Inlämnad: 2001-03-29 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: forskningsprogram för IT-säkerhet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se