Eric Palmqvist (SD)

Eric Palmqvist (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 313
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post eric.palmqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot näringsutskottet 18-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gällivare 14-. Ersättare, kommunstyrelsen, Gällivare 18-. Gruppledare SD i fullmäktige, Gällivare 14-18. Nämndeman, Förvaltningsrätten i Luleå 14-19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokraterna Gällivare 14-. Styrelseledamot SD Norrbotten 15- och vice ordförande 16-17. Ledamot, kyrkofullmäktige, Gällivare-Malmbergets pastorat 17-. Ersättare, kyrkorådet, Gällivare-Malmbergets pastorat 17-. Stiftsfullmäktig, Luleå stift 17-. Gruppledare i stiftsfullmäktige, SD, Luleå stift 17-. Ersättare, kyrkomötet, Svenska kyrkan 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Insatser för att stärka turismen efter pandemins negativa effekter

Skriftlig fråga 2021/22:152 av Eric Palmqvist (SD)

Fråga 2021/22:152 Insatser för att stärka turismen efter pandemins negativa effekter av Eric Palmqvist SD till Näringsminister Ibrahim Baylan S Turismen och besöksnäringen är viktig för Sverige. Besöksnäringen har, om den ges rätt förutsättningar, stor potential att bli en för landet viktig tillväxtbransch. Dessvärre

Inlämnad: 2021-10-14 Svarsdatum: 2021-10-27 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2021/22:152 av Eric Palmqvist (SD) (pdf, 89 kB)

Åtgärder för fler gruvor i Sverige

Skriftlig fråga 2020/21:3452 av Eric Palmqvist (SD)

Fråga 2020/21:3452 Åtgärder för fler gruvor i Sverige av Eric Palmqvist SD till Näringsminister Ibrahim Baylan S Regeringen har en uttalad ambition att Sverige ska bli världens första fossilfria välfärdsnation. En ambition som, om den ska vara realiserbar och inte enbart en vision, ställer stora krav på tillgång till

Inlämnad: 2021-08-13 Svarsdatum: 2021-08-30 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3452 av Eric Palmqvist (SD) (pdf, 99 kB)

Trygghet för företagare i hela landet

Skriftlig fråga 2020/21:3346 av Eric Palmqvist (SD)

Fråga 2020/21:3346 Trygghet för företagare i hela landet av Eric Palmqvist SD till Statsrådet Mikael Damberg S Företagare på landsbygden, primärt inom bygg- och anläggningssektorerna och jord- och skogsbruksnäringarna, är utsatta för systematisk brottslighet. Det som tillgrips är allt från bränsle och redskap till kompletta

Inlämnad: 2021-07-13 Svarsdatum: 2021-07-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3346 av Eric Palmqvist (SD) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se