Emil Källström (C)

Emil Källström (C)

Avgången riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västernorrlands län
Född år 1987

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-09-13

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-04-01 – 2021-09-13
    • Ledig 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2020-09-21
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-09-13
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-13
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-13
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-13
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-13
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-09-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-13
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-13
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-13
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-13
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2010-11-01 – 2014-10-31
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 – 2021-09-13

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 10-11, justitieutskottet 10-14, utbildningsutskottet 10-14, finansutskottet 11-14, EU-nämnden 14-18 och skatteutskottet 14-15. Ledamot valberedningen 18-. Ledamot styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond 10-14.
  • Föräldrar

    Koncernchefen Anders Källström och kommunalrådet Anna-Britta Åkerlind.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Örnsköldsvik, slutår 06. Civilekonom, Stockholm 12.
  • Anställningar

    Säljare, Tidningen Nordsverige 04-06. Projektassistent, Malux Sweden 07-08. Säljare, Atlantis AB 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örnsköldsvik 06-. Suppleant, kultur- och fritidsnämnden 05-06, ledamot 06-08.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsstyrelseledamot, Förbundet Vi Unga 08-12, vice förbundsordförande 09-10.
  • Litteratur

    Öppna Norrlandsfönstret (10, tillsammans med andra). Håll gränsen! (14, redaktör).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av skr. 2020/21:145 Riksrevisionens rapport om tillämpningen av det finanspolitiska ramverket 2020

Motion 2020/21:4001 av Emil Källström och Lars Thomsson (båda C)

Motion till riksdagen 2020/21:4001 av Emil Källström och Lars Thomsson båda C med anledning av skr. 2020/21:145 Riksrevisionens rapport om tillämpningen av det finanspolitiska ramverket 2020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skärpa lagstiftningen om ändring av utgiftstaket


Utskottsberedning: 2020/21:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:4001 av Emil Källström och Lars Thomsson (båda C) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:4001 av Emil Källström och Lars Thomsson (båda C) (pdf, 87 kB)

med anledning av skr. 2019/20:77 Riksrevisionens rapport om det kommunala utjämningssystemet

Motion 2019/20:3505 av Emil Källström m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3505 av Emil Källström m.fl. C med anledning av skr. 2019/20:77 Riksrevisionens rapport om det kommunala utjämningssystemet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att genomföra en översyn av skatteutjämningen och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:FiU39
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3505 av Emil Källström m.fl. (C) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3505 av Emil Källström m.fl. (C) (pdf, 75 kB)

En skola att lita på

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. C En skola att lita på Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökat fokus på elevernas kunskapsutveckling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2019/20:JuU26 2019/20:UbU10 2019/20:UbU11 2019/20:UbU12 2019/20:UbU16 2019/20:UbU8
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 20 avslag

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 83 kB) Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 124 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.