Elin Segerlind (V)

Elin Segerlind (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 231
Titel Lärarassistent.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post elin.segerlind[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 18-. Ledamot riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-.
  • Föräldrar

    Butiksarbetaren Dennis Segerlind och undersköterskan Carina Segerlind.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Nödinge, slutår 05. Litteratur/Kulturvetenskap, Umeå universitet. Journalistik, Vara folkhögskola.
  • Anställningar

    Reporter, Sveriges Radio 11-13. Elevassistent, Vännäs kommun 13-14. Elevassistent, Vänersborgs kommun 14-16.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Miljömålsberedningen, 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Vänsterpartiet Fyrbodal.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2020/21:MJU17 29 april 2021 Jordbrukspolitik
Debatt om förslag 2020/21:MJU15 22 april 2021 Skogspolitik
Debatt om förslag 2020/21:MJU10 10 mars 2021 Djurskydd
Debatt om förslag 2020/21:MJU8 4 mars 2021 Fiskeripolitik

med anledning av prop. 2020/21:190 Förarbevis för vattenskoter

Motion 2020/21:4066 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4066 av Jens Holm m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:190 Förarbevis för vattenskoter 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast bör återkomma med ett förslag om höjd åldersgräns vid framförande av vattenskoter till

2021-05-12

Motion 2020/21:4066 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:4066 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2020/21:185 Hållbarhetskriterier – genomförandet av det omarbetade förnybartdirektivet

Motion 2020/21:4065 av Elin Segerlind m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4065 av Elin Segerlind m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:185 Hållbarhetskriterier genomförandet av det omarbetade förnybartdirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ges i uppdrag att skyndsamt återkomma med förslag

2021-05-12

Motion 2020/21:4065 av Elin Segerlind m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2020/21:4065 av Elin Segerlind m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2020/21:151 Framtidens infrastruktur – hållbara investeringar i hela Sverige

Motion 2020/21:4037 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4037 av Jens Holm m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:151 Framtidens infrastruktur hållbara investeringar i hela Sverige 1  Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Bakgrund 4 Utgångspunkter för infrastrukturen 4.1 Våra klimatmål måste vara styrande


Utskottsberedning: 2020/21:TU16

Motion 2020/21:4037 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 113 kB) Motion 2020/21:4037 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 221 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se