Omfattande planerat tekniskt arbete

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för måndag 23 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Diana Laitinen Carlsson (S)

Diana Laitinen Carlsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 252
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post diana.laitinen.carlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-09-01 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2021-12-10 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-09-23 – 2021-12-10
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nordiskt register inom hälso- och sjukvården

Motion 2021/22:1802 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:1802 av Eva Lindh m.fl. S Nordiskt register inom hälso- och sjukvården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ett införande av ett nordiskt register över alla som har legitimation för yrken inom hälso- och sjukvården och tillkännager


Utskottsberedning: 2021/22:SoU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:1802 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:1802 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

En ny och modern tandläkarutbildning

Motion 2021/22:1575 av Carina Ödebrink m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:1575 av Carina Ödebrink m.fl. S En ny och modern tandläkarutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utbildning av tandläkare och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det råder stor brist på tandläkare och har gjort så under


Utskottsberedning: 2021/22:UbU19

Motion 2021/22:1575 av Carina Ödebrink m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:1575 av Carina Ödebrink m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Jönköping University som universitet

Motion 2021/22:1534 av Carina Ödebrink m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:1534 av Carina Ödebrink m.fl. S Jönköping University som universitet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Jönköping Universitys betydelse för regionens ekonomiska tillväxt, utveckling och välfärd samt att överväga att lärosätet


Utskottsberedning: 2021/22:UbU19

Motion 2021/22:1534 av Carina Ödebrink m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:1534 av Carina Ödebrink m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.