ClasGöran Carlsson(S)

ClasGöran Carlsson (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 183
Titel Direktör
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866313
E-post clasgoran.carlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Tomas Eneroth
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-07-27 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-09-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärder mot tjuvfiske

Skriftlig fråga 2017/18:120 av ClasGöran Carlsson (S)

Fråga 2017/18:120 Åtgärder mot tjuvfiske av ClasGöran Carlsson (S) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) Under sommaren har det gått att följa hur en stor tjuvfiskehärva nystats upp nere i Kronobergs län. Den illegala fångsten har uppgått till så mycket som 1,7 ton och består av stora mängder gös, kräftor och gädda

Inlämnad: 2017-10-18 Svarsdatum: 2017-10-30 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:120 av ClasGöran Carlsson (S) (pdf, 69 kB)

Mobiltäckning i hela landet

Motion 2017/18:2197 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2197 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) Mobiltäckning i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att studera förutsättningarna för förbättrad mobiltäckning i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Avsaknad


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2197 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2197 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (pdf, 63 kB)

Om kundbegreppet i offentlig förvaltning

Motion 2017/18:2666 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2666 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) Om kundbegreppet i offentlig förvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att sluta använda kundbegreppet i statliga myndigheter och tillkännager


Utskottsberedning: KU

Motion 2017/18:2666 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2666 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.