Anders W Jonsson (C)

Anders W Jonsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Gävleborgs län, plats 239
Titel Barnläkare
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866025
E-post anders.w.jonsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Gruppledare
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Centerpartiet

    • Gruppledare 2011-10-11 –
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ordförande 2012-09-19 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-09-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-10-14
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2015-09-17 – 2016-04-04
    • Ledamot 2011-10-19 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2011-10-19 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 10-12 och 14-, ordförande 12-14. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 11-14 och Riksrevisionens styrelse 10, krigsdelegationen 11-, Utrikesnämnden 11-14 och 15-16 och riksdagsstyrelsen 14-. Gruppledare 11-.
  • Föräldrar

    Inspektorn Erland Jonsson och specialläraren Elisabet Jonsson, f. Persson.
  • Utbildning

    Läkarexamen, Karolinska Institutet 87. Leg. läkare 90. Specialist barnmedicin 94.
  • Anställningar

    Neurologikliniken Huddinge sjukhus, underläkare 87-88. AT-läkare, Huddinge sjukhus 88-90. ST-läkare, barnkliniken Gävle sjukhus 90- 94. Avdelningsläkare, barnkliniken Gävle sjukhus 94-98. Överläkare, barnkliniken Gävle sjukhus 98-02. Verksamhetschef, barnkliniken Gävle sjukhus 02-06. Politisk sakkunnig, Statsrådsberedningen 06-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Riksrevisionens insynsråd och Gentekniknämnden.
  • Bostadsort

    Hedesunda

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2018/19:2616 av Anders W Jonsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2616 av Anders W Jonsson m.fl. C Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Centerpartiet strävar efter


Utskottsberedning: 2018/19:SoU1

Motion 2018/19:2616 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2616 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (pdf, 118 kB)

Vård- och omsorgsfrågor

Motion 2018/19:2444 av Anders W Jonsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2444 av Anders W Jonsson m.fl. C Vård- och omsorgsfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge patienten rätt att välja slutenvård i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2018/19:JuU11 2018/19:SoU12 2018/19:SoU13 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2444 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:2444 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (pdf, 98 kB)

Reformagenda för Sverige

Motion 2018/19:2819 av Tobias Billström m.fl. (M, C, KD, L)

Motion till riksdagen 2018/19:2819 av Tobias Billström m.fl. M, C, KD, L Reformagenda för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa inträdesjobb för att underlätta för nyanlända och unga med kort utbildning att få ett arbete och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: AU CU FiU FöU KrU KU NU SfU SkU TU UbU 2018/19:AU2 2018/19:JuU1 2018/19:JuU10 2018/19:JuU11 2018/19:MJU1 2018/19:MJU4 2018/19:SkU1 2018/19:SoU11 2018/19:SoU13 2018/19:SoU8
Riksdagsbeslut (115 yrkanden): 1 avslag, 4 bifall, 110 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2819 av Tobias Billström m.fl. (M, C, KD, L) (docx, 97 kB) Motion 2018/19:2819 av Tobias Billström m.fl. (M, C, KD, L) (pdf, 167 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.