Acko Ankarberg Johansson (KD)

Acko Ankarberg Johansson (KD)

Statsråd

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 91
Titel Begravningsentreprenör.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Ordinarie 2018-10-24 – 2022-10-18
    • Ledig 2018-09-24 – 2018-10-23
    • Kristdemokraterna

    • Partisekreterare 2010-12-17 – 2018-09-11
    • Socialutskottet

    • Ordförande 2022-10-04 – 2022-10-18
    • Ledamot 2022-10-04 – 2022-10-04
    • Ordförande 2018-10-25 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-24 – 2018-10-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2022-10-18
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-04
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2022-10-18 – 2026-09-21

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ordförande socialutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Representanten Curt Ankarberg och skötaren Sigbritt Ankarberg, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Per Brahegymnasiet, Jönköping.
  • Anställningar

    Musiklärare i grundskolan, Jönköpings kommun 83-91. Studieorganisatör, KFUK-KFUM:s studieförbund i Jönköpings län 86-91. Begravningsentreprenör, Ankarbergs Begravningsbyrå, Jönköping. Partisekreterare, Kristdemokraterna 11-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Räddningsverket 03-05. Styrelseordförande, Trafikverket 10-11. Ledamot, Arbetstidskommittén 95, Idrottsutredningen 96-98 och Ansvarskommittén 03-07. Särskild utredare, Frittvalutredningen 07-08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunalråd, Jönköpings kommun 99-10, kommunstyrelsens ordförande 06-10. Vice ordförande, Svenska kommunförbundets socialberedning 99-02. Ordförande, Sveriges Kommuner och Landstings samhällsbyggnadsberedning 07-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kristdemokraternas partistyrelse 99-11. Ersättare, Kristdemokraternas partistyrelse 93-99. Ordförande, Civilförsvarsförbundet, Jönköpings län 07-11. Ordförande, Kvinnomuseet Amalia, Jönköping 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Användning av PKU-registret vid grov brottslighet
Interpellationsdebatt 2022/23:338 av Pontus Andersson (SD) 25 maj 2023 Användning av PKU-registret vid grov brottslighet
Stillbild från Interpellationsdebatt: Väntetiderna inom cancervården
Interpellationsdebatt 2022/23:333 av Mikael Dahlqvist (S) 25 maj 2023 Väntetiderna inom cancervården
Stillbild från Interpellationsdebatt: Fetma som marknad för nätläkare
Interpellationsdebatt 2022/23:185 av Karin Rågsjö (V) 21 februari 2023 Fetma som marknad för nätläkare
Stillbild från Interpellationsdebatt: Nedskärningar i regionerna
Interpellationsdebatt 2022/23:179 av Yasmine Bladelius (S) 21 februari 2023 Nedskärningar i regionerna
Stillbild från Interpellationsdebatt: Självbestämmande som grund för ändring av juridiskt kön
Interpellationsdebatt 2022/23:146 av Ulrika Westerlund (MP) 14 februari 2023 Självbestämmande som grund för ändring av juridiskt kön
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 2 februari 2023 Frågestund

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:260 Ökad kontroll i hälso- och sjukvården

Motion 2022/23:5 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M, SD, KD, L)

Motion till riksdagen 2022/23:5 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M, SD, KD, L med anledning av prop. 2021/22:260 Ökad kontroll i hälso- och sjukvården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avslå den del av förslag till lag om ändring i hälso- och sjukvårdslagen 2017:30 som avser nya 15 kap. 2 Motivering

Inlämnad: 2022-10-03 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:SoU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2022/23:5 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M, SD, KD, L) (docx, 77 kB) Motion 2022/23:5 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M, SD, KD, L) (pdf, 96 kB)

med anledning av skr. 2021/22:249 Vissa frågor inom hälso- och sjukvårdsområdet

Motion 2021/22:4771 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4771 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. KD med anledning av skr. 2021/22:249 Vissa frågor inom hälso- och sjukvårdsområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om redovisning av antalet vårdplatser och arbetsmiljö i en kommande redovisning till

Inlämnad: 2022-06-15 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2022/23:SoU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4771 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4771 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2021/22:242 En förstärkt spelreglering

Motion 2021/22:4760 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4760 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:242 En förstärkt spelreglering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utarbeta en modell för riskklassificering av olika spelformer och tillkännager detta för regeringen. Motivering

Inlämnad: 2022-06-01 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:KrU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4760 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4760 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.