Robert Jousma (NYD)

Robert Jousma (NYD)

Tidigare riksdagsledamot

Titel arbetsledare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1992-03-23 – 1994-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utbildningsmöjligheterna för ungdomar

Motion 1993/94:Ub364 av Ian Wachtmeister m.fl. (nyd)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub364 av Ian Wachtmeister m.fl. nyd Utbildningsmöjligheterna för ungdomar Politiker, arbetsgivare och fackföreningar måste hjälpas åt att snabbt införa en ny modern form av lärlingsutbildning. Länder med låg ungdomsarbetslöshet har lärlingssystem, ungdomslöner och en arbetsmarknadspolitik,


Utskottsberedning: -----1993/94:UbU17
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Obligatorisk undervisning i första hjälpen m.m.

Motion 1993/94:Ub360 av Peter Kling m.fl. (nyd)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub360 av Peter Kling m.fl. nyd Obligatorisk undervisning i första hjälpen m.m. Vid ett hjärtstillestånd krävs omedelbar hjälp. Denna hjälp kommer oftast alltför sent när ambulans och läkarpersonal är på plats hos den hjärtsjuke. Det inträffar tyvärr alltför många gånger att människor står


Utskottsberedning: -1993/94:UbU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Taiwan

Motion 1993/94:U645 av Robert Jousma och Simon Liliedahl (nyd)

Motion till riksdagen 1993/94:U645 av Robert Jousma och Simon Liliedahl nyd Taiwan Sverige som internationellt har gott rykte som medlare och problemfixare inom diplomatin över världen, inte minst i FN-sammanhang, bör ta sitt ansvar och omedelbart försöka nå en lösning på det snart halvsekelgamla problemet mellan


Utskottsberedning: --1993/94:UU26
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.