Claus Zaar (NYD)

Claus Zaar (NYD)

Tidigare riksdagsledamot

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:250 Reformering av det allmänna pensionssystemet

Motion 1993/94:Sf55 av Claus Zaar (nyd)

Motion till riksdagen 1993/94:Sf55 av Claus Zaar nyd med anledning av prop. 1993/94:250 Reformering av det allmänna pensionssystemet Sverige är i en akut kris med finansiell obalans och hög arbetslöshet. Det är anmärkningsvärt att regeringen med stöd från socialdemokraterna lägger fram ett pensionsförslag som baserar


Utskottsberedning: --------1993/94:SfU24
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

med anledning av förs. 1993/94:RFK4 Riksdagens förvaltningskontors förslag till ersättningslag för riksdagens ledamöter

Motion 1993/94:K74 av Claus Zaar (nyd)

Motion till riksdagen 1993/94:K74 av Claus Zaar nyd med anledning av förs. 1993/94:RFK4 Riksdagens förvaltningskontors förslag till ersättningslag för riksdagens ledamöter Förslaget innehåller bland annat en inkomstgaranti som avses att utbetalas till ledamöter som ej erhåller mandat under nästa period. Det är anmärkningsvärt


Utskottsberedning: -1993/94:KU43
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:135 Ungdomspolitik

Motion 1993/94:Kr3 av Claus Zaar (nyd)

Motion till riksdagen 1993/94:Kr3 av Claus Zaar nyd med anledning av prop. 1993/94:135 Ungdomspolitik Under ungdomsåren formas individens identitet. Jag är oroad för de yttringar bland ungdomar som tyder på ett nytt värdemönster med inslag av utanförskap. Regeringen behandlar i propositionen en rad olika områden.


Utskottsberedning: -----1993/94:KrU31
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.