Lars Beckman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Gävleborgs län, plats 48
Titel
Projektledare.
Född år
1967
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Civilutskottet

Ledamot

Finansutskottet

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2017-02-15 – 2026-09-21
Ordinarie
2010-10-04 – 2014-09-29

Civilutskottet

Ledamot
2022-10-27 – 2026-09-21
Ledamot
2019-02-13 – 2022-01-28
Ledamot
2018-10-02 – 2019-02-12
Ledamot
2017-10-13 – 2018-09-24
Suppleant
2017-02-23 – 2017-10-13

Arbetsmarknadsutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2022-10-27
Ledamot
2022-01-28 – 2022-09-26
Suppleant
2020-03-18 – 2022-01-28
Suppleant
2019-02-13 – 2019-06-17

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2012-10-19 – 2014-09-29
Suppleant
2010-10-12 – 2012-10-18

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2010-10-12 – 2014-09-29

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2018-10-02 – 2019-02-13

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2019-06-17 – 2022-09-26

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Utrikesutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Finansutskottet

Suppleant
2022-10-04 – 2026-09-21
Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Sammansatta civil- och kulturutskottet

Suppleant
2018-03-13 – 2018-05-24

EU-nämnden

Suppleant
2020-03-18 – 2022-10-04

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 17-. Suppleant skatteutskottet 10-14 och miljö- och jordbruksutskottet 10-14, civilutskottet 17, sammansatta civil- och kulturutskottet 17, näringsutskottet 18-19 och arbetsmarknadsutskottet 19-.

Föräldrar

Biomedicinske analytikern Bengt Beckman och Marianne Beckman, f. Näsvall.

Utbildning

Gymnasieskola, ekonomisk linje, Björknässkolan Boden 83-86.

Anställningar

Master Foods AB 89-95. Representant, Mix Megapol 95-99. Säljchef, Gävle-Dala NRJ 00-01. Försäljningsdirektör, Föreningen Svenskt Näringsliv 02-. Regionchef/delägare, Nordiska Kvalitetspooler AB 07-.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot, Konsumentverkets insynsråd.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Gävle 10-. Regionfullmäktig, Gävleborg 11-14. Ersättare, Gästrike Återvinnare 11-14.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Styrelseledamot, Almi Gävleborg 00-03.

Bostadsort

Gävle

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Anläggningslagens ersättningsregler

    Skriftlig fråga 2021/22:1782 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1782 Anläggningslagens ersättningsregler av Lars Beckman M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Med den nya lagstiftningen 43 a i anläggningslagen ska det från och med den 1 juli 2022 bli enklare att ändra andelstal. Lantmäteriet antog 2015 nya interna anvisningar för tillämpning av lagens ersättningsbestämmelser.
    Inlämnad
    2022-06-30
    Svarsdatum
    2022-08-10
    Besvarare
    Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)
  • Dieselstölder

    Skriftlig fråga 2021/22:1760 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1760 Dieselstölder av Lars Beckman M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I Sverige rapporteras det om omfattande dieselstölder när priset har nått nya rekordnivåer. Det här drabbar främst företagare och företag, men även många privatpersoner utsätts för stölder. I ett uppmärksammat inslag
    Inlämnad
    2022-06-21
    Svarsdatum
    2022-06-29
    Besvarare
    Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)
  • Trafikolyckor med anledning av höga hastigheter

    Skriftlig fråga 2021/22:1754 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1754 Trafikolyckor med anledning av höga hastigheter av Lars Beckman M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Twitterkontot CAR Sweden har nyligen granskat en film från Regeringskansliets Youtubekanal där infrastrukturminister Tomas Eneroth S och energi- och digitaliseringsminister Khashayar Farmanbar
    Inlämnad
    2022-06-20
    Svarsdatum
    2022-06-29
    Besvarare
    Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)
  • Polisen i Gävleborg

    Skriftlig fråga 2021/22:1732 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1732 Polisen i Gävleborg av Lars Beckman M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Sveriges Radio P4 Gävleborg har med hjälp av Novus ställt frågan till länets invånare om man tror att polisen kommer när man behöver akut hjälp. Resultatet är nedslående. Det är endast 65 procent som tror att
    Inlämnad
    2022-06-16
    Svarsdatum
    2022-06-22
    Besvarare
    Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)
  • Brist på detaljplaner och planprocessens effektivitet

    Skriftlig fråga 2021/22:1701 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1701 Brist på detaljplaner och planprocessens effektivitet av Lars Beckman M till Statsrådet Johan Danielsson S Trots en hög takt på bostadsbyggandet är antalet kommuner som har underskott på bostadsmarknaden fortsatt stort. 204 av landets 290 kommuner rapporterar om underskott på bostadsmarknaden i årets
    Inlämnad
    2022-06-09
    Svarsdatum
    2022-06-22
    Besvarare
    Statsrådet Johan Danielsson (S)
  • A-traktorer

    Skriftlig fråga 2021/22:1552 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1552 A-traktorer av Lars Beckman M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Vid ett besök av Moderaterna Sandviken på Hedängsskolan kom A-traktorer upp på agendan. Det är en fråga som engagerar många unga. Eleverna tycker att dagens lagstiftning och regelverk borde förändras och har ställt följande brev
    Inlämnad
    2022-05-06
    Svarsdatum
    2022-05-18
    Besvarare
    Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)
  • Risk för däckbrist

    Skriftlig fråga 2021/22:1534 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1534 Risk för däckbrist av Lars Beckman M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Med anledning av Rysslands invasion av Ukraina har däcktillverkningen upphört i Ryssland av ledande däcktillverkare. Det här riskerar att leda till en allvarlig brist på däck för såväl personbilar som tunga fordon.
    Inlämnad
    2022-05-03
    Svarsdatum
    2022-05-11
    Besvarare
    Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)
  • Köp av fysiska biljetter av SJ

    Skriftlig fråga 2021/22:1508 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1508 Köp av fysiska biljetter av SJ av Lars Beckman M till Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson S Att kunna resa är en viktig frihet för många oavsett om det sker med tåg, bil eller flyg. Bor man i Gävle finns det dock svårigheter att köpa en fysisk biljett av det statliga företaget SJ om man saknar
    Inlämnad
    2022-04-26
    Svarsdatum
    2022-05-11
    Besvarare
    Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S)
  • Försvarsmaktens skjutförmåga

    Skriftlig fråga 2021/22:1499 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1499 Försvarsmaktens skjutförmåga av Lars Beckman M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Långsamma beslutsprocesser för miljötillstånd för skjutfält riskerar att bromsa förstärkningen av Försvarsmakten, säger chefen för skjutfältet i Marma i ett inslag i SR P4 Gävleborg. Miljötillstånden detaljstyr i
    Inlämnad
    2022-04-26
    Svarsdatum
    2022-05-04
    Besvarare
    Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll (S)
  • Estland

    Skriftlig fråga 2021/22:1492 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1492 Estland av Lars Beckman M till Utrikesminister Ann Linde S Utrikesförvaltning har som en av sina uppgifter att sprida kunskap och information om svenska kultur i utlandet. Detta har utlandsmyndigheterna gjort med stor framgång under flera decennier. En av dessa kulturyttringar är den svenska musiken
    Inlämnad
    2022-04-21
    Svarsdatum
    2022-05-04
    Besvarare
    Statsrådet Anna Hallberg (S)
  • Intensivår

    Skriftlig fråga 2021/22:1489 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1489 Intensivår av Lars Beckman M till Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark S I olika debatter har arbetsmarknadsministern och andra företrädare för regeringen lyft fram intensivåret som en åtgärd för att få fler nyanlända i arbete. Regeringens nya arbetsmarknadspolitiska satsning intensivåret
    Inlämnad
    2022-04-21
    Svarsdatum
    2022-05-04
    Besvarare
    Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark (S)
  • Bidrag kontra egenförsörjning

    Skriftlig fråga 2021/22:1467 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1467 Bidrag kontra egenförsörjning av Lars Beckman M till Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark S Enligt statistik från SCB ligger Gävleborg högst i landet när det kommer till antalet invånare som får bidrag. Det är en högre andel av befolkningen i arbetsför ålder som försörjs av bidrag
    Inlämnad
    2022-04-19
    Svarsdatum
    2022-04-27
    Besvarare
    Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark (S)
  • Trafiksäkerheten

    Skriftlig fråga 2021/22:1462 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1462 Trafiksäkerheten av Lars Beckman M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Personer som inte vill eller klarar att ta körkort i Sverige åker på organiserade resor till Rumänien för att ta körkort, uppger medier. Dyr utbildning, brist på lediga tider och höga krav för att godkännas är några anledningar
    Inlämnad
    2022-04-19
    Svarsdatum
    2022-04-27
    Besvarare
    Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)
  • Reningsvätskan Adblue

    Skriftlig fråga 2021/22:1445 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1445 Reningsvätskan Adblue av Lars Beckman M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Utan reningsvätskan Adblue kan lastbilar inte köra. Redan nu flaggar tillverkare för en brist som snabbt förvärras om naturgasen stryps från ryskt håll. 97 procent av alla lastbilar som rullar i Sverige kommer inte att
    Inlämnad
    2022-04-07
    Svarsdatum
    2022-04-20
    Besvarare
    Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll (S)
  • Mindre sjukhus

    Skriftlig fråga 2021/22:1422 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1422 Mindre sjukhus av Lars Beckman M till Socialminister Lena Hallengren S När pandemin bröt ut märkte vi hur pinsamt oförberett vårt samhälle var. Munskydd, visir, handskar och annan skyddsutrustning fanns inte där den skulle finnas, och ansvariga pekade på varandra. Hemläxan blev att vi måste vara bättre
    Inlämnad
    2022-04-05
    Svarsdatum
    2022-04-13
    Besvarare
    Socialminister Lena Hallengren (S)
  • Skyddsrum för funktionshindrade

    Skriftlig fråga 2021/22:1318 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1318 Skyddsrum för funktionshindrade av Lars Beckman M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S DHR delaktighet, handlingskraft, rörelsefrihet uppmärksammar i en debattartikel problematiken för den som har ett funktionshinder att få tillgång till de livsviktiga skyddsrummen. DHR skriver följande i
    Inlämnad
    2022-03-18
    Besvarare
    Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)
  • Polis i Sandviken

    Skriftlig fråga 2021/22:1272 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1272 Polis i Sandviken av Lars Beckman M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Att öka tryggheten är en viktig fråga. Moderaterna i Sandviken har under ett antal år arbetat för att få tillbaka den dygnetruntöppna polisstationen i Sandviken, vilket skulle ge stora förbättringar av den lokala
    Inlämnad
    2022-03-15
    Besvarare
    Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)
  • Effektiviteten hos Lantmäteriet

    Skriftlig fråga 2021/22:1223 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1223 Effektiviteten hos Lantmäteriet av Lars Beckman M till Statsrådet Johan Danielsson S Lantmäteriets fastighetsbildningsverksamhet är ineffektiv med långa handläggningstider och höga oförutsägbara avgifter. Riksrevisionen rekommenderar att hela regelverket och nuvarande avgiftsmodell ses över, skriver
    Inlämnad
    2022-03-07
    Besvarare
    Statsrådet Johan Danielsson (S)
  • Säkerställande av utvisning

    Skriftlig fråga 2021/22:1032 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1032 Säkerställande av utvisning av Lars Beckman M till Statsrådet Anders Ygeman S Regeringen har ansett att en imam och hans son i Gävle utgör ett sådant säkerhetshot att han ska utvisas ur vårt land. Samme imam är nu mycket aktiv i att sprida desinformation om den svenska socialtjänsten, enligt en artikel
    Inlämnad
    2022-02-08
    Besvarare
    Statsrådet Anders Ygeman (S)
  • Konkurrenskraften för det svenska näringslivet

    Skriftlig fråga 2021/22:1018 av Lars Beckman (M)

    Fråga 2021/22:1018 Konkurrenskraften för det svenska näringslivet av Lars Beckman M till Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson S I en artikel i Gefle Dagblad skriver tidningen om krisen i det svenska jordbruket: Det råder vinterdvala på Sågbogård i Torsåker, men även om det ännu inte är säsong för gården, så är bröderna
    Inlämnad
    2022-02-07
    Besvarare
    Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Filter

Valda filter