Laila Bjurling (S)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Södermanlands län
Titel
Daghemsföreståndare
Född år
1947
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
1995-10-09 – 2010-10-04

Riksdagsledamot

Ersättare
1994-10-07 – 1995-10-08

Arbetsmarknadsutskottet

Ledamot
2002-10-08 – 2006-10-02
Ledamot
1998-10-13 – 2002-09-30
Ledamot
1994-10-10 – 1998-10-04

Skatteutskottet

Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04
Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Riksrevisionens styrelse

Ledamot
2003-03-12 – 2006-10-16

Valberedningen

Suppleant
2006-10-02 – 2010-10-04

Nordiska rådets svenska delegation

Suppleant
2006-10-17 – 2009-02-12

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter