Kjell Eldensjö (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Södermanlands län
Titel
Ingenjör
Född år
1941
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2007-12-06 – 2010-10-04
Ledig
2007-11-06 – 2007-12-05
Ordinarie
2007-04-19 – 2007-11-05
Ledig
2007-03-19 – 2007-04-18
Ordinarie
2006-10-02 – 2007-03-18
Ordinarie
1998-10-05 – 2002-09-30
Ordinarie
1991-09-29 – 1994-10-02

Försvarsutskottet

Ledamot
2009-02-09 – 2010-10-04

Justitieutskottet

Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04
Suppleant
1998-10-13 – 2002-09-30
Suppleant
1991-10-07 – 1994-10-01

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Suppleant
2010-02-04 – 2010-03-03
Suppleant
2009-11-12 – 2009-12-09
Suppleant
2009-02-12 – 2009-03-12

Lagutskottet

Ledamot
1998-10-13 – 2002-09-30

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Rdl 1991- Suppleant i Justitieutskottet 91/92-93/94.

Bostadsort

Grimsås

Utbildning

Teknisk aftonskola 66. Tekniskt biträde vid AB Atomenergi 62-67. Högre teknisk utbildning 73 och 86. Serviceingenjör vid Eskilstuna energiverk 67-71. Konstruktionschef hos Alcatel IKO Kabel 71-.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ledamot av styrelsen för Tranemo avdelning av Kristen demokratisk samling/Kristdemokratiska samhällspartiet/Kristdemokraterna (KDS/KD) 73-, ordförande 73-87 och 90-91, samt Södra Älvsborgs läns KDS/KD-distrikt 73-. Ledamot av Kristdemokraternas partistyrelse 96-99.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot av styrelsen för länsstyrelsen i Älvsborgs län 92-94. - Ledamot av straffsystemkommittén 92-, kommittén om ideell skada 92-, trygghetsutredningen 93-96, utredningen om tillsynen över polis- och åklagarväsendena 01-, kommittén om en ny kriminalvårdslag 02- och 2002 års vårdnadskommitté 02-.

Kommunala uppdrag

Ledamot av Tranemo kommunfullmäktige 76-. Ledamot av kommunstyrelsen 92-94. Ledamot av skolstyrelsen 80-82.

Föräldrar

Vägmästaren Alexander Erixon och Ebba Emilia Andersson

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter