Isabell Mixter (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Västernorrlands län, plats 347
Född år
1989
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Vänsterpartiet

Kvittningsperson

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant

Trafikutskottet

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2022-09-26 – 2026-09-21

Vänsterpartiet

Kvittningsperson
2022-11-24 –

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2022-10-04 – 2026-09-21

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2022-10-12 – 2026-09-21

Trafikutskottet

Suppleant
2023-01-24 – 2026-09-21

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2023-03-07 – 2023-10-05

Civilutskottet

Suppleant
2023-10-05 – 2024-01-07

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

Filter