Christer Nylander (L)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Skåne läns norra och östra
Titel
Fil.kand.
Född år
1968
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2002-09-30 – 2022-09-26

Riksdagsledamot

Ersättare
2000-11-21 – 2000-12-20

Liberalerna

Gruppledare
2016-06-07 – 2019-06-28

Kulturutskottet

Ordförande
2018-10-02 – 2022-09-26
Ledamot
2018-10-02 – 2018-10-02
Suppleant
2014-10-07 – 2018-09-24
Vice ordförande
2010-10-12 – 2013-01-15
Ledamot
2010-10-12 – 2010-10-12
Vice ordförande
2009-09-29 – 2010-10-04
Ledamot
2009-09-03 – 2009-09-29

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Vice ordförande
2014-11-04 – 2018-09-24
Ledamot
2014-10-22 – 2014-11-04
Suppleant
2013-01-16 – 2014-09-29
Suppleant
2009-09-03 – 2010-10-04
Ledamot
2007-10-04 – 2009-09-03
Suppleant
2006-10-24 – 2007-10-03
Suppleant
2004-09-14 – 2006-10-02

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2014-11-05 – 2016-09-27
Suppleant
2014-02-20 – 2014-09-29
Suppleant
2007-10-04 – 2008-11-13
Ledamot
2006-10-10 – 2007-10-03
Ledamot
2002-10-08 – 2006-10-02

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Ledamot
2013-01-16 – 2014-09-29

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Ledamot
2014-10-07 – 2014-10-24

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2000-11-21 – 2000-12-20

Utrikesutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03
Suppleant
2000-11-21 – 2000-12-20

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2006-10-24 – 2007-10-03
Suppleant
2002-10-15 – 2004-09-14

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Lagutskottet

Suppleant
2000-11-21 – 2000-12-20

EU-nämnden

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2014-11-05 – 2017-10-20

Riksrevisionens parlamentariska råd

Ledamot
2014-10-14 – 2018-10-09

Krigsdelegationen

Ledamot
2016-06-09 – 2019-09-05

Valberedningen

Ledamot
2018-09-24 – 2019-09-26

Ledamotsrådet

Ledamot
2018-10-10 – 2018-12-12

Riksbanksfullmäktige

Suppleant
2010-10-19 – 2014-02-28

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 00 (ersättare 001121-001220) och 02-. Ledamot finansutskottet 06-07, utbildningsutskottet 07-09 och vice ordförande 14-18. Ledamot kulturutskottet 09-10 och 14-18, vice ordförande 09-13 och ordförande 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 13-14. Suppleant justitieutskottet 00, lagutskottet 00, utrikesutskottet 00, skatteutskottet 02-04 och 06-07, utbildningsutskottet 04-07, 09-10 och 13-14 och finansutskottet 07-08 och 14-16 och EU-nämnden 14-18. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 14- och krigsdelegationen 16-. Suppleant riksbanksfullmäktige 10-14. Gruppledare Liberalerna 16-19.

Föräldrar

Sven Persson och Britt Persson.

Utbildning

Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, slutår 87. Statsvetenskap och nationalekonomi 87-91 och litteraturvetenskap 01-02.

Anställningar

Egenföretagare 91-94. Regionchef 94. Politisk sekreterare, Malmö kommun 95-98 och Region Skåne 99-02.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Styrelseledamot, Skattemyndigheten i Malmö 03-04.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Kristianstad 98-02. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 98-02.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Statens stöd till trossamfund

    Statens stöd till trossamfund

    Interpellation 2018/19:319 av Christer Nylander (L)

    Interpellation 2018/19:319 Statens stöd till trossamfund av Christer Nylander L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP En viktig del av regeringens politik för civilsamhället är ett ekonomiskt stöd. Det ges i olika former och på olika grunder. För idrottsrörelsen, folkbildningen, friluftsfrämjandet etcetera

    Inlämnad
    2019-09-09
    Besvarare
    Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Skolinspektionens årsrapport

    Skolinspektionens årsrapport

    Interpellation 2014/15:138 av Christer Nylander (FP)

    Interpellation 2014/15:138 Skolinspektionens årsrapport av Christer Nylander FP till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Skolinspektionen presenterade i förra veckan sin årsrapport till regeringen. Skolinspektionen har efter fem års tillsyn, med bland annat 1 000 kommuntillsyner, 13 000 inkomna anmälningar och 48 000

    Inlämnad
    2014-11-17
    Besvarare
    Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Förändring av det statliga stödet till kulturtidskrifter

    Förändring av det statliga stödet till kulturtidskrifter

    Interpellation 2009/10:50 av Carlsson i Hisings Backa, Gunilla (s)

    den 23 oktober Interpellation 2009/10:50 Förändring av det statliga stödet till kulturtidskrifter av Gunilla Carlsson i Hisings Backa s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m I Tid för kultur, regeringens proposition 2009/10:3, föreslås att det statliga stödet till kulturtidskrifter ska förändras. Regeringen

    Inlämnad
    2009-10-23
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: En nationell strategi för läsning

    En nationell strategi för läsning

    Interpellation 2006/07:327 av Nylander, Christer (fp)

    den 20 februari Interpellation 2006/07:327 En nationell strategi för läsning av Christer Nylander fp till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Läsning och böcker är hörnstenar i en levande demokrati och avgörande för ett vitalt samhälls- och kulturliv. Ett Sverige som ska lyckas stå starkt i globaliseringens

    Inlämnad
    2007-02-20
    Besvarare
    Lena Adelsohn Liljeroth (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: E 22

    E 22

    Interpellation 2006/07:168 av Örnfjäder, Krister (s)

    den 15 december Interpellation 2006/07:168 E 22 av Krister Örnfjäder s till statsrådet Åsa Torstensson c E 22 är en viktig livsnerv för Kalmar län liksom för de andra länen i sydöstra Sverige. Den sträcker sig mellan Norrköping och Malmö utefter 21 kommuner som tillsammans har en befolkningsmängd på över en miljon

    Inlämnad
    2006-12-15
    Besvarare
    Åsa Torstensson (C)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: ESS till Lund

    ESS till Lund

    Interpellation 2006/07:177 av Ericson, Lars-Ivar (c)

    den 20 december Interpellation 2006/07:177 ESS till Lund av Lars-Ivar Ericson c till utbildningsminister Lars Leijonborg fp Neutronforskning är ett aktuellt och viktigt forskningsområde. Nu diskuteras i Europa var någonstans det ska byggas en ny gemensam neutronforskningsanläggning: European Spallation Source ESSDen

    Inlämnad
    2006-12-20
    Besvarare
    Lars Leijonborg (FP)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Tidtabell för utbyggnad av E 22

    Tidtabell för utbyggnad av E 22

    Interpellation 2006/07:123 av Nylander, Christer (fp)

    den 1 december Interpellation 2006/07:123 Tidtabell för utbyggnad av E 22 av Christer Nylander fp till statsrådet Åsa Torstensson c Den nya regeringen har vid ett flertal tillfällen slagit fast att det finns ett tydligt samband mellan bra infrastruktur och tillväxt. Det är ett viktigt konstaterande. Infrastruktursatsningar

    Inlämnad
    2006-12-01
    Besvarare
    Åsa Torstensson (C)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Stockholm och finansmarknaden

    Stockholm och finansmarknaden

    Interpellation 2005/06:441 av Pilsäter, Karin (fp)

    den 19 maj Interpellation 2005/06:441 av Karin Pilsäter fp till statsrådet Sven-Erik Österberg s Stockholm och finansmarknaden I en allt öppnare värld är det bara genom att vara duktiga på det vi gör och ha konkurrenskraftiga villkor som jobb och företagande förläggs till vårt land. Många människor känner också

    Inlämnad
    2006-05-19
    Besvarare
    Sven-Erik Österberg (S)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Tillväxt och jobb i nordöstra Skåne

    Tillväxt och jobb i nordöstra Skåne

    Interpellation 2005/06:228 av Nylander, Christer (fp)

    den 30 januari Interpellation 2005/06:228 av Christer Nylander fp till näringsminister Thomas Östros s Tillväxt och jobb i nordöstra Skåne Nordöstra Skåne har stora möjligheter att nå framgång. Som en del i den expansiva Öresundsregionen kan delregionen erbjuda attraktivt boende och goda levnadsförhållanden på

    Inlämnad
    2006-01-30
    Besvarare
    Thomas Östros (S)
  • Global kunskapskonkurrens

    Interpellation 2005/06:194 av Nylander, Christer (fp)

    den 12 januari Interpellation 2005/06:194 av Christer Nylander fp till finansminister Pär Nuder s Global kunskapskonkurrens I den globaliserade ekonomin blir kunskap en avgörande konkurrensfaktor. För Sverige är låga löner inget önskat konkurrensmedel. Därför måste vi satsa på kunskap, flit och kreativitet. Hög

    Inlämnad
    2006-01-12
    Besvarare
    Leif Pagrotsky (S)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Läsning

    Läsning

    Interpellation 2005/06:111 av Nylander, Christer (fp)

    den 15 november Interpellation 2005/06:111 av Christer Nylander fp till statsrådet Ibrahim Baylan s Läsning Det finns flera olika undersökningar som visar att läsförståelsen i Sverige håller på att försämras. Fortfarande ligger svenska elever på en bra nivå i internationella jämförelser, men vi börjar tappa. Det

    Inlämnad
    2005-11-15
    Besvarare
    Ibrahim Baylan (S)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Utveckling av barnomsorgsgarantin

    Utveckling av barnomsorgsgarantin

    Interpellation 2005/06:65 av Nylander, Christer (fp)

    den 25 oktober Interpellation 2005/06:65 av Christer Nylander fp till statsrådet Lena Hallengren s Utveckling av barnomsorgsgarantin Trots löften om förbättringar kvarstår problem med långa barnomsorgsköer i många kommuner. Värst drabbade är familjer i storstadsområdena. Ingen ska behöva tacka nej till ett arbete

    Inlämnad
    2005-10-25
    Besvarare
    Lena Hallengren (S)
  • Nationell strategi för läsning

    Interpellation 2005/06:3 av Nylander, Christer (fp)

    den 13 september Interpellation 2005/06:3 av Christer Nylander fp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Nationell strategi för läsning För den enskilda människan är förmågan att läsa och skriva avgörande för förmågan att klara dagens och framtidens komplexa samhällen. Läsning är en hörnsten i en levande

    Inlämnad
    2005-09-14
    Besvarare
    Leif Pagrotsky (S)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: barns inomhusmiljö

    barns inomhusmiljö

    Interpellation 2004/05:611 av Wahlgren, Marie (fp)

    den 19 maj Interpellation 2004/05:611 av Marie Wahlgren fp till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om barns inomhusmiljö Inomhusmiljöerna där barn vistas är ofta alltför undermåliga, framför allt i skolor och förskolor. Problemen spänner över radon, mögel och andra allergener, buller och trängsel. Per Kling på arbetsmiljöinspektionen

    Inlämnad
    2005-05-19
    Besvarare
    Mona Sahlin (S)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: läraryrkets status

    läraryrkets status

    Interpellation 2004/05:404 av Nylander, Christer (fp)

    den 18 februari Interpellation 2004/05:404 av Christer Nylander fp till statsrådet Ibrahim Baylan om läraryrkets status Enligt en kommande OECD-rapport, som delvis redovisas i Lärarnas tidning, nr 3 2005, är karriärmöjligheterna för svenska lärare mycket dåliga. Sverige har lägre lärarlöner än de flesta OECD-länder.

    Inlämnad
    2005-02-18
    Besvarare
    Ibrahim Baylan (S)
  • läsning i olika samhällsgrupper

    Interpellation 2004/05:428 av Nylander, Christer (fp)

    den 28 februari Interpellation 2004/05:428 av Christer Nylander fp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om läsning i olika samhällsgrupper Bokpriskommissionens slutrapport visar att sänkningen av bokmomsen på många sätt varit lyckosam. Skattesänkningen har slagit igenom i konsumentledet. Samtidigt har

    Inlämnad
    2005-02-28
    Besvarare
    Leif Pagrotsky (S)
  • skolböcker

    Interpellation 2004/05:377 av Nylander, Christer (fp)

    den 14 februari Interpellation 2004/05:377 av Christer Nylander fp till statsrådet Ibrahim Baylan om skolböcker Statsminister Göran Persson lovade den 26 februari 2003 att eleverna i svensk grundskola skulle få bättre läromedel. I en intervju i SVT:s ungdomsprogram REA lovade statsministern skolreportern Eskil, som

    Inlämnad
    2005-02-14
    Besvarare
    Ibrahim Baylan (S)
  • Öresundsintegrationen

    Interpellation 2004/05:299 av Nylander, Christer (fp)

    den 7 januari Interpellation 2004/05:299 av Christer Nylander fp till statsrådet Ulrica Messing om Öresundsintegrationen Alltfler elever i skånska skolor väljer nu att lära sig danska. Det finns gymnasieskolor där danskan nu passerat franskans popularitet som tredje språk och där studier i danska är lika vanligt som

    Inlämnad
    2005-01-07
    Besvarare
    Ulrica Messing (S)
  • läromedel till elever i grundskolan

    Interpellation 2004/05:247 av Nylander, Christer (fp)

    den 8 december Interpellation 2004/05:247 av Christer Nylander fp till statsrådet Ibrahim Baylan om läromedel till elever i grundskolan Statsminister Göran Persson lovade den 26 februari 2003 att eleverna i svensk grundskola skulle få bättre läromedel. I en intervju i SVT:s ungdomsprogram REA lovade statsministern

    Inlämnad
    2004-12-08
    Besvarare
    Ibrahim Baylan (S)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: utbyggnaden av E 22

    utbyggnaden av E 22

    Interpellation 2004/05:123 av Nylander, Christer (fp)

    den 3 november Interpellation 2004/05:123 av Christer Nylander fp till statsrådet Ulrica Messing om utbyggnaden av E 22 Behovet av en utbyggnad av E 22 genom Skåne och vidare norrut är väldokumenterat. Vägen bör vara en prioriterad nationell angelägenhet, som väl fyller de av riksdagen fastställda transportpolitiska

    Inlämnad
    2004-11-03
    Besvarare
    Ulrica Messing (S)

Filter

Valda filter