Alireza Akhondi (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti
Centerpartiet
Valkrets
Stockholms län, plats 212
Född år
1980
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Civilutskottet

Ledamot

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2018-09-24 – 2026-09-21

Arbetsmarknadsutskottet

Ledamot
2021-09-17 – 2022-09-26
Suppleant
2018-10-02 – 2021-09-17

Civilutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2026-09-21
Suppleant
2021-01-01 – 2021-09-17
Suppleant
2018-10-16 – 2020-12-31

Skatteutskottet

Suppleant
2022-10-12 – 2023-03-14
Suppleant
2020-02-05 – 2021-09-17

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Utrikesutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

EU-nämnden

Suppleant
2020-03-18 – 2022-10-04

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18- och civilutskottet 18-.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot, DUA:s politiska referensgrupp.

Sagt och gjort

Filter