Kompetensutveckling för företagare
Motion 1993/94:N225 av Sten Svensson m.fl. (m, c, fp, kds)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Näringsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1994-01-25
- Bordläggning
- 1994-02-08
- Hänvisning
- 1994-02-09
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Under de senaste åren har de mindre och medelstora företagens betydelse i samhället lyfts fram. Företagsformer och ekonomiska villkor etc. har belysts.
En av de allra viktigaste förutsättningarna för att få dynamik i företagen och därigenom i samhället är att ha duktiga och välutbildade företagsledare och ägare till företagen. Ökat företagande leder till fler anställningar och ökad sysselsättning.
När det gäller de allmänna utbildningsvillkoren i samhället har stora resurser satsats på kompetenshöjande insatser för de flesta medborgare. När det gäller specifikt företagarnas utbildningsmöjligheter har däremot mycket små resurser satsats.
Det är viktigt att nå de mindre och medelstora företagens ledare med kompetenshöjande aktiviteter och därför föreslås att stora resurser avsätts till utbildningsinsatser. Med tanke på att kompetensen kommer att värderas speciellt i framtiden bör avsättningsmöjligheter ges så att företagaren inom ramen för sitt företag kan få fram resurser för att utbilda sig själv och de anställda. Det måste vara lönsamt för företagen att investera i utbildning.
Kompetensen hos företagarna kommer att vara avgörande för hur Sverige skall lyckas i EU.
För att rätt utbildning skall genomföras måste prioritet ges tll de utbildningsarrangörer som satsar på de mindre och medelstora företagen och som har dessa företags förtroende.
Företagarnas Riksorganisation har en egen utbildningsverksamhet. Under lång tid har man utvecklat ett företagardiplom, som är en grundläggande utbildning för de mindre och medelstora företagens behov. Utöver detta har kurser i ledarfrågor och annan angelägen utbildning utvecklats, bland annat EU-kunskap.
Att skapa ett kunskapscentrum för de mindre och medelstora företagens kompetensbehov är det yttersta målet för Företagarnas Riksorganisation.
Med hänvisning till de insatser som behöver göras och som Företagarnas Utbildning är beredda att åtaga sig bör resurser inom regeringens förslag till budgetramar avsättas till Företagarnas Utbildning så att de får möjlighet att utveckla, marknadsföra och genomföra den utbildning som är direkt anpassad för de mindre och medelstora företagens kompetensbehov.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om resurser till Företagarnas Utbildning för insatser i de mindre och medelstora företagen.
Stockholm den 21 januari 1994 Sten Svensson (m) Filip Fridolfsson (m) Kjell Johansson (fp) Kenth Skårvik (fp) Marianne Andersson (c) Rune Backlund (c) Alwa Wennerlund (kds)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om resurser till Företagarnas Utbildning för insatser i de mindre och medelstora företagen.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om resurser till Företagarnas Utbildning för insatser i de mindre och medelstora företagen.
- Behandlas i
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

