Tomas Eneroth(S)

Tomas Eneroth (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 183
Född år 1966

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2017-07-27 – 2018-09-24
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2017-07-26
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare 2014-10-04 – 2017-07-27
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2017-07-27
    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2008-02-14
    • Ordförande 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Ordförande 2002-11-05 – 2006-10-01
    • Ledamot 2002-10-24 – 2002-11-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2002-11-14
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2008-02-19 – 2010-10-04
    • Ledamot 2008-02-14 – 2008-02-18
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Ordförande 2014-10-13 – 2017-07-27
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-13
    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2017-08-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-07-27
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-07-27
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-10-23
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-10-23
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-07-27
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2017-07-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Undantagen från mobilförbud i bil

Svar på skriftlig fråga 2017/18:767 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Svar på fråga 2017/18:767 av Jessica Rosencrantz M Undantagen från mobilförbud i bil Jessica Rosencrantz har frågat mig om jag bedömer att den nya förordningen kommer att fungera som tänkt i och med de nya undantagen, eller löper ytterligare verksamheter risk att påverkas negativt av det nya förbudet. Att förbättra trafiksäkerheten

Svarsdatum: 2018-02-21 Frågeställare: Jessica Rosencrantz (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:767 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S) (docx, 94 kB)

Konkurrenssituationen på svensk järnväg

Svar på skriftlig fråga 2017/18:758 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S)

N2018/00946/TS Näringsdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:758 av Edward Riedl M Konkurrenssituationen på svensk järnväg Edward Riedl har frågat närings- och innovationsminister Mikael Damberg om han och regeringen avser att se över konkurrenssituationen på svensk järnväg i syfte

Svarsdatum: 2018-02-21 Frågeställare: Edward Riedl (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:758 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S) (docx, 91 kB)

Vinterväghållningen i Sverige

Svar på skriftlig fråga 2017/18:774 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S)

N2018/00993/TIF Näringsdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:774 av Lars Beckman (M) Vinterväghållningen i Sverige Lars Beckman har frågat mig vad jag menar med att det finns felaktigheter i beskrivningen av att vinterväghållningen i Sverige är bristfällig. Som jag

Svarsdatum: 2018-02-20 Frågeställare: Lars Beckman (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:774 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S) (docx, 91 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.