Roza Güclü Hedin (S)

Roza Güclü Hedin (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 200
Titel Socialsekreterare.
Född år 1982
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865864
E-post roza.guclu.hedin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Peter Hultqvist
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-08-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2013-01-15 – 2013-07-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2013-01-14
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman 2014-09-29 – 2017-03-13
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 14-. Suppleant försvarsutskottet 10-12, socialutskottet 10-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11 och trafikutskottet 12-14. Kvittningsman Socialdemokraterna 14-16.
  • Föräldrar

    Läraren Mustafa Güclü och fritidspedagogen Gülay Güclü.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Lugnetgymnasiet i Falun, slutår 01. Turismprogrammet med inriktning på sociologi, Högskolan Dalarna 06.
  • Anställningar

    Socialsekreterare, Borlänge kommun 06. Socialsekreterare, Falu kommun 06-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Insynsrådet, Länsstyrelsen i Dalarna 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falun 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen, Falun 06-10. Oppositionsråd 08-10. Kulturnämnden, Falun 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Falu arbetarekommun, Socialdemokraterna i Falun 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Gps-övervakning

Motion 2018/19:2678 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2678 av Roza Güclü Hedin m.fl. S Gps-övervakning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att införa obligatorisk gps-övervakning av all utländsk trafik som kör i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2678 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2678 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Fysisk aktivitet i skolan

Motion 2018/19:2236 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2236 av Roza Güclü Hedin m.fl. S Fysisk aktivitet i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fysisk aktivitet i skolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Att ha daglig rörelse i skolan är viktigt för alla elever. Det får


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2236 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2236 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Älvdalska

Motion 2018/19:2128 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2128 av Roza Güclü Hedin m.fl. S Älvdalska Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av att stärka Sveriges lokala språk och dialekter genom undervisning i skolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Dialekter i


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2128 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2128 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.