Störningar på webbplatsen

På måndag pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Frågor? Kontakta riksdagsinformation

Monica Green(S)

Monica Green (S)

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 17
Titel Lärare
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864736
E-post monica.green[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • 2014-09-29 - 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 - 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 - 2018-09-24
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Andre vice ordförande 2014-11-04 - 2018-11-04
    • Riksdagsledamot

    • 2010-10-04 - 2014-09-29
    • 2006-10-02 - 2010-10-04
    • 2002-09-30 - 2006-10-02
    • 1998-10-05 - 2002-09-30
    • 1994-10-03 - 1998-10-05
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2011-05-04 - 2014-09-29
    • Suppleant 2010-11-04 - 2011-05-03
    • Suppleant 2006-10-10 - 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 - 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 - 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 - 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2011-05-11 - 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 - 2011-05-03
    • Ledamot 2006-10-10 - 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 - 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 - 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 - 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-10-16 - 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 - 2010-10-04
    • Ledamot 2005-10-21 - 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 - 2005-10-20
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2010-10-19 - 2014-10-14
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2014-10-28 - 2014-11-04
    • Ledamot 2010-11-17 - 2014-10-28

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Regionutredningens tillvägagångssätt

Interpellation 2015/16:764 av Jenny Petersson (M)

Interpellation 2015/16:764 Regionutredningens tillvägagångssätt av Jenny Petersson (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Regeringen står envist fast vid sin plan att regionalisera hela Sverige, oavsett den lokala folkviljan och i vissa fall på helt felaktiga grunder. En regionalisering av Sverige kan vara

Inlämnad: 2016-08-23 Svarsdatum: 2016-09-15 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2015/16:764 av Jenny Petersson (M) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regionutredningens tillvägagångssätt

Flyktingfördelning inom EU

Interpellation 2015/16:708 av Monica Green (S)

Interpellation 2015/16:708 Flyktingfördelning inom EU av Monica Green (S) till Statsrådet Ann Linde (S) När IPU:s kommitté för mänskliga rättigheter nyligen besökte Libanon kom frågan om EU:s mottagning av flyktingar från Syrien upp. Lilla Libanon med sina 4 miljoner invånare har tagit emot mer än 1 miljon flyktingar

Inlämnad: 2016-06-07 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2015/16:708 av Monica Green (S) (pdf, 79 kB)

Regionindelning

Interpellation 2015/16:638 av Lena Asplund (M)

Interpellation 2015/16:638 Regionindelning av Lena Asplund (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) I en skriftlig fråga till statsrådet Ardalan Shekarabi frågade jag: ”Vilka inom sjukvården har uttryckt ett önskemål om en annan regionindelning, och då speciellt inom de fyra nordligaste länen?” Detta gjorde

Inlämnad: 2016-05-10 Svarsdatum: 2016-09-15 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2015/16:638 av Lena Asplund (M) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regionindelning