Marta Obminska(M)

Marta Obminska (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Uppsala län, plats 6
Titel Jur.kand./exam. Projektledare.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864407
E-post marta.obminska[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-08-27 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2013-01-01 – 2014-09-29
    • Ledig 2011-12-13 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2011-08-25 – 2011-12-12
    • Ledig 2011-06-07 – 2011-08-24
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2011-06-06
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2012-12-03 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2015-09-17 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-12-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Personrån i Uppsala

Skriftlig fråga 2016/17:836 av Marta Obminska (M)

Fråga 2016/17:836 Personrån i Uppsala av Marta Obminska (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Allt fler personrån genomförs i Uppsala. Enligt preliminära siffror från Brottsförebyggande rådet polisanmäldes 121 personrån i Uppsala under år 2016, vilket är ökning sedan år 2015, då 106 personrån anmäldes och år 2014,

Inlämnad: 2017-02-13 Svarsdatum: 2017-02-22 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:836 av Marta Obminska (M) (pdf, 77 kB)

Spenderande av skattebetalarnas pengar

Skriftlig fråga 2016/17:491 av Marta Obminska (M)

Fråga 2016/17:491 Spenderande av skattebetalarnas pengar av Marta Obminska (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Ett projekt om värdegrunder inom statsförvaltningen inleddes år 2010. Det skulle ha avslutats vid årsskiftet till år 2011, men förlängdes med fyra år. Ambitionen var att skapa ett mer permanent förhållningssätt

Inlämnad: 2016-12-12 Svarsdatum: 2016-12-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:491 av Marta Obminska (M) (pdf, 77 kB)

Plikt att förhindra radikalisering

Motion 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M) Plikt att förhindra radikalisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett förtydligat ansvar för skolhuvudmän och andra som arbetar med barn och unga att främja demokratiska värderingar och motverka


Utskottsberedning: 2016/17:KU23 2016/17:UbU17

Motion 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M) (docx, 65 kB) Motion 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M) (pdf, 96 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.