Magdalena Andersson(S)

Magdalena Andersson (S)

Finansminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 247
Titel Finansminister.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Finansdepartementet

    • Finansminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-10-02
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 2014-10-03 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den ekonomiska politikens påverkan på Värmland

Svar på skriftlig fråga 2017/18:227 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

Dnr Fi2017/04221/E4 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:227 av Pål Jonson (M) Den ekonomiska politikens påverkan på Värmland Pål Jonson har frågat mig om regeringens ekonomiska politik har bidragit till att förbättra konkurrensvillkoren för näringslivet i Värmland. Ett

Svarsdatum: 2017-11-15 Frågeställare: Pål Jonson (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:227 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 40 kB)

Åtgärder mot insmuggling av vapen via post

Svar på skriftlig fråga 2017/18:216 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

Dnr Fi2017/04196/S3 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:216 av Roger Haddad (L) Åtgärder mot insmuggling av vapen via post Roger Haddad har frågat justitie- och inrikesministern om vilka åtgärder ministern och regeringen avser att vidta för att polisen och tullen mer effektivt

Svarsdatum: 2017-11-15 Frågeställare: Roger Haddad (L)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:216 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 39 kB)

Samordningsnummer i Skatteverkets personregister

Svar på skriftlig fråga 2017/18:211 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

Dnr Fi2017/04189/S3 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:211 av Elisabeth Svantesson (M) Samordningsnummer i Skatteverkets personregister Elisabeth Svantesson har frågat mig vilka åtgärder jag och regeringen vidtar för att säkerställa Skatteverkets kontroll över samordningsnumren

Svarsdatum: 2017-11-15 Frågeställare: Elisabeth Svantesson (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:211 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.