Lena Hjelm-Wallén (S)

Lena Hjelm-Wallén (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel fil.mag.
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-21

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1994-10-08 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1985-09-30 – 1994-10-07
    • Ledig 1982-10-08 – 1985-09-30
    • Ordinarie 1980-11-24 – 1982-10-07
    • Ledig 1980-10-20 – 1980-11-23
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1980-10-19
    • Utbildningsutskottet

    • Vice ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1991-11-20 – 1994-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1992-04-09 – 1994-10-03
    • Statsrådsberedningen

    • Statsråd 1998-10-07 – 2002-10-21
    • Utrikesdepartementet

    • Utrikesminister 1994-10-07 – 1998-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi42 av Lena Hjelm-Wallén m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi42 av Lena Hjelm-Wallén m.fl. (s) med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. (kompletteringsproposition) I propositionens inledning tecknar regeringen sin bild av vad som hänt under den borgerliga regeringsperioden


Utskottsberedning: -------------------1993/94:FiU20
Riksdagsbeslut (38 yrkanden): , , 19 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:242 Vissa ändringar i skollagen

Motion 1993/94:Ub89 av Lena Hjelm-Wallén m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub89 av Lena Hjelm-Wallén m.fl. (s) med anledning av prop. 1993/94:242 Vissa ändringar i skollagen Privata särskolor Vi kan konstatera att regeringen, när det gäller bidrag till privata särskolor, nu ansluter sig till vår uppfattning om hur bidragen till privata skolor även i övrigt


Utskottsberedning: ---1993/94:UbU20
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:125 Förslag om ytterligare anslag på tilläggsbudget till statsbudgeten för budgetåret 1993/94, m.m.

Motion 1993/94:Ub87 av Lena Hjelm-Wallén m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub87 av Lena Hjelm-Wallén m.fl. (s) med anledning av prop. 1993/94:125 Förslag om ytterligare anslag på tilläggsbudget till statsbudgeten för budgetåret 1993/94, m.m. Återhållsamhet med statliga medel är något som i hög grad har predikats under senare tid. Inte minst har detta gällt


Utskottsberedning: --1993/94:UbU19
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.