Johan Linander (C)

Johan Linander (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns södra
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-06-28 – 2014-09-29
    • Ledig 2008-02-04 – 2008-06-27
    • Ordinarie 2007-05-14 – 2008-02-03
    • Ledig 2007-01-26 – 2007-05-13
    • Ordinarie 2005-12-24 – 2007-01-25
    • Ledig 2005-10-17 – 2005-12-23
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2005-10-16
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2009-04-28 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Omvänd bevisbörda vid hantverkstjänster

Motion 2013/14:C441 av Johan Linander och Göran Lindell (C)

Motion till riksdagen 2013/14:C441 av Johan Linander och Göran Lindell (C) Omvänd bevisbörda vid hantverkstjänster C347 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av bevisbördan vid köp av hantverkstjänster. Motivering Konsumentverket


Utskottsberedning: 2013/14:CU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:C441 av Johan Linander och Göran Lindell (C) (doc, 54 kB)

Tibet

Motion 2013/14:U226 av Johan Linander (C)

Motion till riksdagen 2013/14:U226 av Johan Linander (C) Tibet C359 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökat tryck på Kina för frihet och demokrati i Tibet. Motivering Före och i samband med OS i Beijing 2008 uppmärksammades Kinas förtryck


Utskottsberedning: 2013/14:UU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:U226 av Johan Linander (C) (doc, 55 kB)

Socialtjänstens kunskap om sexuellt exploaterade barn

Motion 2013/14:So355 av Johan Linander och Per Åsling (C)

Motion till riksdagen 2013/14:So355 av Johan Linander och Per Åsling (C) Socialtjänstens kunskap om sexuellt exploaterade barn C375 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökad kompetens inom socialtjänsten om sexuellt exploaterade barn. Motivering Redan


Utskottsberedning: 2013/14:SoU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So355 av Johan Linander och Per Åsling (C) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.