Ingegerd Elm (-)

Ingegerd Elm (S)

Född år 1936
Avliden den 20 januari 1992

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1992-01-20

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1992-01-10 – 1992-01-20
    • Ordinarie 1979-10-01 – 1992-01-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1992-01-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1991/92:60 Skattepolitik för tillväxt

Motion 1991/92:Sk21 av Lars Hedfors m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1991/92:Sk21 av Lars Hedfors m.fl. s med anledning av prop. 1991/92:60 Skattepolitik för tillväxt Innehåll 1. Inledning 4 2. Skattereformen 4 2.1 Fasta spelregler 4 2.2 Utvärdering av skattereformen 5 2.3 Statsfinansiella konsekvenser 6 2.4 Inkomstskatteskalan för arbetsinkomster 6 3. Förmögenhetsskatten


Utskottsberedning: -----1991/92:SkU10
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:67 Skatten på etanol, m.m.

Motion 1991/92:Sk16 av Lars Hedfors m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1991/92:Sk16 av Lars Hedfors m.fl. s med anledning av prop. 1991/92:67 Skatten på etanol, m.m. Inledning I propositionen föreslås att skatten på sådan etanol som säljs oblandad för att användas som motorbränsle slopas. Vidare föreslås att den allmänna energiskatten ändras så att skattepliktsgränsen


Utskottsberedning: -1991/92:SkU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:48 Justeringar i beskattningen i inkomstlaget tjänst, m.m.

Motion 1991/92:Sk12 av Lars Hedfors m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1991/92:Sk12 av Lars Hedfors m. fl. s med anledning av prop. 1991/92:48 Justeringar i beskattningen i inkomstslaget tjänst, m.m. Inledning I propositionen föreslås bl.a. att skattereduktionen för fackföreningsavgift avskaffas fr.o.m. 1993 års taxering. Regeringen meddelar att den ska återkomma


Utskottsberedning: --1991/92:SkU8
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.