Erik Andersson (M)

Erik Andersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 142
Titel Ekonomie kandidat.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865444
E-post erik.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-10-28 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-03-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-01-22 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Valberedningen

    • Suppleant 2016-10-26 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant skatteutskottet 14-, konstitutionsutskottet 15- och arbetsmarknadsutskottet 16-.
  • Utbildning

    Ekonomie kandidat från programmet politik, ekonomi och organisation vid Södertörns högskola. Examensår 01.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kommunförbundet Norrvatten 10. Ordförande, Moderaterna i Täby 15-.
  • Anställningar

    Revisorsassistent, Ranby Revisorer 01. Biträdande borgarrådssekreterare 01-02. Enhetschef, trafikkontoret i Stockholms kommun 02-05. Kommunalråd och ordförande, socialnämnden 05. Avdelningschef tillstånd/parkeringsavdelningen, trafikkontoret Stockholms kommun 05-08. Kommunalråd och ordförande, stadsbyggnadsnämnden 08-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Tullverkets insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 94-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:AU10 2 maj 2018 Jämställdhet och åtgärder mot diskriminering
Interpellationsdebatt 2017/18:270 av Lars Beckman (M) 23 januari 2018 Vinstförbud
Interpellationsdebatt 2017/18:256 av Erik Andersson (M) 23 januari 2018 Vinstförbudets påverkan på jämställdheten
Interpellationsdebatt 2017/18:141 av Helena Bouveng (M) 23 januari 2018 Välfärdsutredningens förslag och jämställdheten

Återvändande av marockanska medborgare utan asylskäl

Skriftlig fråga 2017/18:1599 av Erik Andersson (M)

Fråga 2017/18:1599 Återvändande av marockanska medborgare utan asylskäl av Erik Andersson M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Hundratals marockanska pojkar och unga män har de senaste åren tagit sig olagligt till Sverige. Många lever idag på gatan i ett skuggsamhälle som präglas av grov kriminalitet

Inlämnad: 2018-08-02 Svarsdatum: 2018-08-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1599 av Erik Andersson (M) (pdf, 87 kB)

Uteblivet kunskapslyft

Skriftlig fråga 2017/18:1339 av Erik Andersson (M)

Fråga 2017/18:1339 Uteblivet kunskapslyft av Erik Andersson M till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S När den rödgröna regeringen tillträdde var Kunskapslyftet ett av dess politiska flaggskepp. Det gick ut på att fler vuxna skulle studera för öka sin anställbarhet eller möjliggöra ett karriärbyte.

Inlämnad: 2018-05-23 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1339 av Erik Andersson (M) (pdf, 89 kB)

Effektivisering av Arbetsförmedlingen

Skriftlig fråga 2017/18:1098 av Erik Andersson (M)

Fråga 2017/18:1098 Effektivisering av Arbetsförmedlingen av Erik Andersson M till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Inför riksdagsvalet 2014 lovade Ylva Johansson att vända Arbetsförmedlingens nedåtgående trend. Ministerns egna ord var: Omgående efter ett regeringsskifte kommer Socialdemokraterna

Inlämnad: 2018-03-26 Svarsdatum: 2018-04-04 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1098 av Erik Andersson (M) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.