Bruno Poromaa (-)

Bruno Poromaa (S)

Född år 1936
Avliden den 13 september 2016

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1994-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1988-10-18 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi53 av Lars Hedfors m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi53 av Lars Hedfors m.fl. (s) med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. (kompletteringsproposition) Den grundläggande syn på skattepolitiken och på behovet av åtgärder inom skattepolitikens område som vi redovisade


Utskottsberedning: --------------------1993/94:FiU20
Riksdagsbeslut (40 yrkanden): , , 20 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:234 Vissa inkomst- och företagsskattefrågor, m.m.

Motion 1993/94:Sk51 av Lars Hedfors m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Sk51 av Lars Hedfors m.fl. (s) med anledning av prop. 1993/94:234 Vissa inkomst- och företagsskattefrågor, m.m. Utredningen om reformerad företagsbeskattning (URF) diskuterade i sitt betänkande (SOU 1989:34 s 310) frågan om vilka krav den då föreslagna inkomst- och bolagsskattereformen


Utskottsberedning: --------1993/94:SkU25
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:214 En ny organisation för lantmäteri- och fastighetsdataverksamhet m.m.

Motion 1993/94:Bo34 av Sten-Ove Sundström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Bo34 av Sten-Ove Sundström m.fl. (s) med anledning av prop. 1993/94:214 En ny organisation för lantmäteri- och fastighetsdataverksamhet m.m. I regeringens proposition 1993/94:214 föreslås en sammanslagning av Lantmäteriverket och Centralnämnden för fastighetsdata till en myndighet. Uppdragsverksamheterna


Utskottsberedning: -1993/94:BoU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.