Viktor Wärnick (M)

Viktor Wärnick (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 347
Titel Jurist.
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post viktor.warnick[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot kulturutskottet 18-. Suppleant skatteutskottet 18-19.
  • Föräldrar

    Behandlande vårdaren Lars-Erik Wärnick och undersköterskan Kerstin Wärnick, f. Fröberg.
  • Utbildning

    Gymnasieutbildning samhällsvetenskapliga programmet (ekonomiinriktning) Staffangymnasiet, Söderhamn, slutår 10. Juristexamen, Uppsala universitet 18.
  • Anställningar

    Kundtjänstmedarbetare, Teleperformance, Söderhamn 09-14. Asylprövningshandläggare, Migrationsverket, Gävle 16-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Hudiksvalls tingsrätt 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Söderhamn 10- och ordförande, kommunfullmäktige 18-. Ledamot, kommunstyrelsen 11-18. Ledamot, kultur- och samhällsutvecklingsnämnden 11-14. Ledamot, förbundsdirektionen, kommunalförbundet södra Hälsingland 13-18. Gruppledare, Söderhamns kommun 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderata ungdomsförbundet i Söderhamn, 06-10 och ordförande 08-10. Styrelseledamot, Moderata samlingspartiet i Söderhamn, 07-19 och ordförande 13-19. Styrelseledamot, Moderata samlingspartiet i Gävleborg 13-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ett stärkt och självständigt civilsamhälle

Motion 2020/21:3339 av Lotta Finstorp m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3339 av Lotta Finstorp m.fl. M Ett stärkt och självständigt civilsamhälle Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att systematiskt sammanställa och sprida goda exempel på samverkan mellan civilsamhället och offentliga samhällsfunktioner och tillkännager


Utskottsberedning: KrU

Motion 2020/21:3339 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2020/21:3339 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (pdf, 111 kB)

Ett hälsosamt Sverige genom idrott och friluftsliv

Motion 2020/21:3338 av Lotta Finstorp m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3338 av Lotta Finstorp m.fl. M Ett hälsosamt Sverige genom idrott och friluftsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda formerna för ett stärkt samarbete mellan stat och idrottsrörelse i syfte att minska hinder för idrott kopplat


Utskottsberedning: KrU MJU UbU 2020/21:KrU1

Motion 2020/21:3338 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2020/21:3338 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (pdf, 107 kB)

Spelmarknadspolitik

Motion 2020/21:3337 av Lotta Finstorp m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3337 av Lotta Finstorp m.fl. M Spelmarknadspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att staten ska dela Svenska Spel i två strikt skilda bolag där de konkurrensutsatta spelformerna koncentreras i ett av bolagen och de monopolistiska spelformerna


Utskottsberedning: KrU 2020/21:NU4

Motion 2020/21:3337 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:3337 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se